Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
mg schutze
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 123
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: mg schutze »

Abad pisze: 05 grudnia 2020, 20:03 Musisz mieć spory metraż do ogrzania. Ja montując PC Buderusa (właściwie to samo co IVT tylko inny sterownik) 10 lat temu zapłaciłem połowę tej kwoty. Koszty roczne mam podobne.
160m2 dużo, niedużo. Tylko ja brałem górną półkę i jest to cena całościowa. CO, CWU, ścieki, odwierty no i sanitariaty z montażem.
.22, .223, .308, 5,45x39, 7,62x39, 7,62x54R, 7,92x57, 12 GA, 7,62x25, 9x18, 9x19, .45 ACP
Awatar użytkownika
Abad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 205
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:08
Tematy: 7
Lokalizacja: ELE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Abad »

Odwierty faktycznie podnoszą koszty - ja mam kolektor poziomy. Dom też mam mniejszy - 130 m2. Wyposażenie łazienek u mnie było osobno więc finalnie ceny pewnie były zbliżone.
Dobrze czasem postrzelać...
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

mg schutze pisze: 05 grudnia 2020, 18:47 A ja sobie zamontowałem pompę gruntową IVT premiumline eq całość wyszła koło 70k ale to z 5 lat temu.
Rachunki w okolicach 3k rocznie za cały prąd, a wszystko mam na prąd.
Tłumaczy to tylko fakt, że to było 5 lat temu. Teraz wydałbyś na fotowoltaikę 40 i pompę ciepła powietrze owietrze z 25 max. Obecnie gruntówki są totalnie niepłacalne (wcześniej też były "cieżkoopłacalne").
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
mg schutze
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 123
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: mg schutze »

ravkill pisze: 06 grudnia 2020, 23:16 Tłumaczy to tylko fakt, że to było 5 lat temu. Teraz wydałbyś na fotowoltaikę 40 i pompę ciepła powietrze owietrze z 25 max. Obecnie gruntówki są totalnie niepłacalne (wcześniej też były "cieżkoopłacalne").
Nie po to ściągałem dach z Finlandii żeby szpecić go modułami. A pompa powietrze powietrze do gruntowej? Serio? I nie 25k max, a minimum Moja IVT kosztowała 30k. Ciekawe jakie masz COP przy -10 C na zew. Pewnie takie same jak ja przy 0 na dole, a mam 5.1, a żeby było 0 na 98m to ile musi być w tym czasie u góry ? :)
Zajmowałem się kiedyś zawodowo produkcją modułów. Dokładnie to działem QC. Podziękuję :) a i nie były to moduły firmy drutexem i laminarką. BP Solar jedne z droższych w tamtym czasie.
.22, .223, .308, 5,45x39, 7,62x39, 7,62x54R, 7,92x57, 12 GA, 7,62x25, 9x18, 9x19, .45 ACP
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: tytus160 »

Przy dobrze zaizolowanym (parterowym) domu ~130m2 ogrzewanie i cwu z pieca dwufunkcyjnego - 3200 roczne tankowanie gazu do butli. Tyle, że zimy w okolicy Wro ciepłe ;-) Mix podłogówki i grzejników, w domu stale ~21 st. C.
Awatar użytkownika
Wiedzmin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 847
Rejestracja: 03 sierpnia 2020, 11:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Wiedzmin »

Powietrze-woda są dużo bardziej rozwinięte, stosuje się je na całym świecie. Liderami są Mitsubishi, jak ktoś rozbierze najnowszego Nibe, to w środku będzie Mitsu sprzed kilku(nastu) lat z ładną obudową. SCOP osiągany na powietrznej jest praktycznie porównywalny z tym gruntowej. Gruntowa ma sens na jakiejś arktyce, alasce, syberii, gdzie powietrze jest przez długi czas zdecydowanie zimniejsze od ziemii. A u nas? Teraz mamy niezłą zimę, ale tak generalnie to koło 0 oscyluje w sezonie grzewczym i wtedy gruntowa to wyrzucanie kasy w błoto. O podgrzewaniu wody przy temperaturze zewnętrznej 15C nie wspomnę.

Pompa ciepła najlepsza jest dla słabo ocieplonych domów właśnie, bo cena za kw ciepła jest niska, a w słabo ocieplonym trzeba sporo. W pasywnym z 30cm+ warstw ocieplenia i bez mostków podłogówka sobie pyrka na minimalnej temperaturze 25C, a jak jest -5C albo cieplnej na zewnątrz, to w środku robi się za ciepło 23-23.5C i trzeba ustawiać, żeby popracowała tylko kilka h dziennie. Przy największych mrozach tej zimy zwiększyłem do 26C w podłogówce i było 21-22C w środku. Gdyby jeszcze trochę dopasywić dom, to tak naprawdę mądrzejsze by było położenie kabli oporowych i grzanie nimi. Lub klima taka zwykła.

Jak ktoś ma dużą chatę i to pasywną, to mądre może być zrobienie klimatyzacji kanałowej i grzanie tym, sprawność podobna do powietrze-woda, a tańsza i będzie w lecie chłodzić. Za 15k jednostka 8kw mocy grzewczej, instalacja powietrzna tańsza i mniej awaryjna od wodnej. Sam sobie pluję w brodę, że nie zrobiłem klimy kanałowej...
BLACK GUNS MATTER
Awatar użytkownika
Abad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 205
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:08
Tematy: 7
Lokalizacja: ELE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Abad »

Jestem użytkownikiem pompy gruntowej i pozwolę sobie nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że zakup i montaż gruntowej pompy to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Kiedy montowałem pompę (czyli 10 lat temu) koszty zakupu urządzenia dobrej marki (nie chińszczyzny) były porównywalne jeśli chodzi o gruntowe i powietrzne. Jakie są obecnie ceny nie wiem ale nie sądzę, żeby proporcje zmieniły się zbyt mocno.
Dobrze czasem postrzelać...
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Koszt zakupu może być zbliżony. Ja mam na myśli koszt instalacji (całkowity). Obecnie zdecydowanie bardziej się opłaca pompa powietrzna + fotowoltaika.... (przynajmniej u mnie na zachodzie). Sam nie jestem "eko" i mam u siebie węgiel zasypowy..
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

A ja się zastanawiam , kiedy te wszystkie pseudo eko wynalazki staną w miejscu z powodu braku prądu w sieci ?
Ta zima obnażyła bezlitośnie słabość systemu , gdyby nie "wunglowe " elektrownie sporo ludzi siedziało by owiniętych kocami w śpiworach przy świeczce ;laughing:
Ciekaw jestem wiosny i lata .
Jak przyjdą jakieś ekstremalne upały to będziemy coraz bliżej do energetycznej zapaści .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

I oto w tym wszystkim chodzi, uzależnić wszystko od prądu, samochody elektryczne, ogrzewanie itp, a później wtyczkę wyciągnąć... A przynajmniej można grozić, że się ją wyciągnie. Ludziska od razu będą grzeczne...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Abad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 205
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:08
Tematy: 7
Lokalizacja: ELE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Abad »

Węgla też raczej sam nie wykopiesz więc wystarczy wstrzymać dostawy i po zabawie... Na awarie prądu mam agregat - od 10 lat nie musiałem go używać ale w razie "W" jest.
Dobrze czasem postrzelać...
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Niby węgla nie ukopiesz ale....napalisz bele czem :)
A na poważnie , pługów wirnikowych jest po sztuce czy dwie na powiat , w energetyce ludzi ubywa a za kilka dni zaczną się powodzie i podtopienia .
Czułbym się pewniej wiedząc , że zawsze mogę sobie kominek czy kozę odpalić a klucz w zamku przekręcam staromodnie manualnie a nie przy pomocy 'apki '
Na dzień dzisiejszy mam starą chałupę na wsi po tuningu , a w planach za jakiś czas kanadyjkę 35m na zgłoszenie z ogrzewaniem hybrydowym własnego pomysłu bez parcia na eko .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: adnikauto »

czemar pisze: 17 lutego 2021, 16:43 A ja się zastanawiam , kiedy te wszystkie pseudo eko wynalazki staną w miejscu z powodu braku prądu w sieci ?
Ta zima obnażyła bezlitośnie słabość systemu , gdyby nie "wunglowe " elektrownie sporo ludzi siedziało by owiniętych kocami w śpiworach przy świeczce ;laughing:
Ciekaw jestem wiosny i lata .
Jak przyjdą jakieś ekstremalne upały to będziemy coraz bliżej do energetycznej zapaści .
M.

Juz stanely i to gdzie...??? W Texasie zrobila sie tragedia w doslownym tego slowa znaczeniu....

Brak pradu dotknal prawie 4 mln ludzi, wielu zmarlo w domach z zimna lub zatrucia sie tlenkiem wegla w wyniku ogrzewania domow "czymsieda"

Pare linkow ponizej ale warto poszukac najnowszych wiadomosci...

https://www.thecut.com/2021/02/what-is- ... -more.html
https://www.foxbusiness.com/energy/texa ... -president


Zabraklo pradu, zabraklo wody, zaczyna brakowac benzyny na stacjach a do sklepow tworza sie dluuugasne kolejki...
https://weather.com/news/news/2021-02-1 ... ther-south
https://www.nytimes.com/live/2021/02/17 ... ather-live

To samo dotyczy sasiednich Stanow...
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

czemar pisze: 17 lutego 2021, 16:43 A ja się zastanawiam , kiedy te wszystkie pseudo eko wynalazki staną w miejscu z powodu braku prądu w sieci ?
Ta zima była bardzo krótka i bardzo łagodna. Trochę w Styczniu i trochę w Lutym pomroziło, wcale nie za mocno i troszkę śniegu napadało. To wystarczyło żeby rekordy zapotrzebowania na energię padły.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rekord ... 38859.html

Pompy z tego co wiem mają swoją sprawność do jakiejś minusowej temperatury. Poniżej jej robi się ogrzewanie prądem. Więc efekty w postaci rekordu nie są dla mnie przynajmniej zaskoczeniem.

Trzeba pamiętać, że to czego najwięcej czyli całe oświetlenie mamy obecnie ledowe. Sprzęt najczęściej używany jak TV i laptopy to jest ułamek poboru tego jaki był 20 lat temu na kineskopach. A mimo wszystko rekord-zapotrzebowania ogłoszono. Wyobraźcie sobie cztery miesiące zimy z temperaturą tylko -10 jak dawniej bywało. Ja bardzo dobrze pamiętam takie zimy. Jak złapało po 1 listopada na -10 -12 , tak odpuszczało na połowie marca. W miedzy czasie lubiło pikować okresowo na -15 -20 czy nawet niżej. To, że zim nie było 6 lat nie znaczy, że kolejne zimy nie będą takie jak pamiętamy z dawniejszych czasów. Na ziemi są cykle które się okresowo powtarzają i będzie tak jak ma być, czyli jak natura zrobi. Cała polityka i eko reszta, to nie ma o czym pisać kolejny raz bo po co.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

To jest cena , którą płaci się za słuchanie eko fachowców . Co do zatruć tlenkiem węgla to wynika to z braku znajomości podstawowych zagadnień z dziedziny ogrzewania i wentylacji
Ludziska umieją obsłużyć elektroniczne zabawki /chcą mieć wszystko na wifirifi blutusrutu ale w kąt poszły stare dobre i niezawodne umiejętności radzenia sobie w trudnej sytuacji .
Pusty śmiech bierze człowieka jak widzę rosnące niczym grzyby po deszczu trendy np.home cooking ;laughing: barany cieszą się jak głupi do sera , że odkryli przyjemność z gotowania w chałupie ;laughing:
Teraz będzie home heating :one:
M.
Vortex na Kruszynie :one:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”