Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Bykus23 »

No tak dziękuje a teraz panowie ile kosztuje ogrzanie domów ? Senio ty dalej eko groszek ?
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Pytanie na które nie ma odpowiedzi. U mnie średnio 3.5 tony rocznie. Inny spali 1.5 tony, a jeszcze inny 10 ton. Zależy co grzeje, jak grzeje, jak ocieplone i wiele wiele innych niewiadomych. Tu sobie wylicz ile potrzebujesz energii na rok i będziesz wiedział

https://cieplowlasciwie.pl/start
Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Bykus23 »

Szczerze to dawniej paliłem normalnie rozpalalem od dołu w tym sezonie pale od góry powiem wam Panowie jest Exstra dużo cieplej piec trzyma dlurzej i większą temperaturę nie podkładam co chwile nie wdycham dymu węgiel ładnie się spała do końca nie jak wcześniej że zostają ogary . Popielnik minimalnie otwarty. Ja daje do pieca 15 kg węgla orzecha rocznie spałam 1.5do 2ton dom stary z lat 60 dom ocieplony strop ocieplony i 2 strop tez ocieplony grzeje wyłącznie górę mam grzejniki włoskie w domu ciepło że w majtach w nocy chodzę bo ciepło w piernik temperatura na piecu przeważnie 60 C ogrzewam korytarz ,3pokojne kuchnie i łazienkę na dole jedno pomieszczenie tam mam grzejnik furmoski czy coś podobnego . Dla czego nikt oprócz forum i stron nikt nie mówi o tym górnym spalaniu ? . Na wsi nic nie słyszałem
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Kto chce to znajdzie i się dowie. Pierwsza z brzegu strona na której jest komplet informacji

https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w ... e-od-gory/

Komu się nie che szukać, niech siedzi przy kotle i dokłada. Poza tym jego kasa kominem ucieka i wszyscy w koło joby na niego ślą za syf jaki robi. Dzisiaj nikt bana na google nie ma. Wystarczy chcieć. Czasy, gdy się za rączkę prowadzało zagubionych dawno zniknęły. Dzisiaj albo jesteś dociekliwy, uczysz się i zdobywasz wiedzę, albo nie. Każdy ma taki sam wybór.
eeepiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 11 marca 2013, 18:20
Tematy: 1
Lokalizacja: opolszczyzna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: eeepiotr »

Złote słowa
Powinno na forum pojawić się takie wyróżnienie cytat miesiąca
I zagłosował bym na Senia
Ponieważ pisze się i gada w kółko to samo od paru lat a i tak ciągle problem ze zrozumieniem języka polskiego.
Pro Sport , PP20
Awatar użytkownika
PaRa09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 243
Rejestracja: 07 maja 2017, 22:03
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: PaRa09 »

U mnie od 4 lat pracuje w domu pompa ciepła powietrze woda, w domu wszystko zasilane prądem. Rachunek za prąd to 2700 zł za rok, wcześniej było mniej ale przez pandemie dużo więcej czasu spędzamy w domu. Od czasu do czasu zmieniam ustawienie pompy i to wszystko. W 2021 powinienem mieć instalację fotowoltaiczną z dotacja 80%.

Podstawa to dobrze zaizolowany dom, ciepłe okna, drzwi i wentylacja z rekuperacją. Dziś nie robiłbym nawet kominka, ale dzieki niemu wiem co to za technika " palenie od góry ".
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: MaciekSz »

Z ciekawości, ile masz gwarancji na pompę i po ilu latach powinna się zwrócić?
Maciek
.62 i .69
Seamaster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 322
Rejestracja: 05 listopada 2011, 10:45
Tematy: 9
Lokalizacja: Międzychód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Seamaster »

Czołem Panowie
Gdyby ktokolwiek z Was zastanawiał się nad eko groszkiem Sztygar Premium, Ultra, czy innym "Sagitarius Triumph High Everest" - to szczerze odradzam. W kilku słowach: ch.j, d.pa i kamieni kupa. Zwłaszcza i szczególnie to ostatnie. Cały ten węgiel, to jakieś kolumbijskie, zmielone odpady kopalniane. Z sztygarem (ślunzokiem) tyle ma wspólnego co ja z Nicole Kidman ;laughing: . Kilka lat już eko groszkiem palę, powierzchnia 150 m2, nowy, ocieplony dom, zużycie 2 tony z małym kawałkiem jak w maju śnieg :roll: Nigdy jeszcze nie miałem zerwanej zawleczki ślimaka, nigdy zacięć itp. A tu niespodzianki w postaci kilkucentymetrowych kamieni, parę razy na dzień. Cudem silnik mi się nie spalił bo w porę zauważyłem. Omijajcie toto z daleka szerokim łukiem angielskim :)
Krzysztof
Awatar użytkownika
PaRa09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 243
Rejestracja: 07 maja 2017, 22:03
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: PaRa09 »

MaciekSz pisze: 05 grudnia 2020, 18:13 Z ciekawości, ile masz gwarancji na pompę i po ilu latach powinna się zwrócić?
Panasonic daje 3 lata gwarancji na urządzenie a 5 lat na sprężarkę. Samo urządzenie kosztowało mnie 11600 ( otrzymałem 25% dotacji z wfosigw ).
Nie bardzo wiem jak odpowiedzieć na pytanie o zwrot, nie wiem do czego mam PC porównać.
Tu gdzie mieszkam mieszkam nie ma sieci gazowniczej, więc wybrałem system grzewczy praktycznie bezobsługowy oparty na prądzie. Do wyboru miałem zbiornik z gazem w ogrodzie, olej opałowy, pelet, węgiel, drewno.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Awatar użytkownika
mg schutze
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 123
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: mg schutze »

A ja sobie zamontowałem pompę gruntową IVT premiumline eq całość wyszła koło 70k ale to z 5 lat temu.
Rachunki w okolicach 3k rocznie za cały prąd, a wszystko mam na prąd.
.22, .223, .308, 5,45x39, 7,62x39, 7,62x54R, 7,92x57, 12 GA, 7,62x25, 9x18, 9x19, .45 ACP
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: MaciekSz »

Tak, podstawa to dobrze ocieplony dom.
U mnie popełniono błędy, co stawia pd znakiem zapytania sensowność instalowania pc.
W tej chwili grzeję gazem i kominkiem, rocznie za gaz (co + cwu + gotowanie) wychodzi ok 6-6,5 tys i kilka stówek za drewno.
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
PaRa09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 243
Rejestracja: 07 maja 2017, 22:03
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: PaRa09 »

Zanim otrzymałem pozwolenie na budowę przez rok byłem częstym gościem na forum muratora i tam korzystałem z doświadczeń innych.
W Polsce ludzie wydaja kilkaset tyś. na działkę i budowę domu a żal im wydać kilka stów na np. badanie geotechniczne gruntu lub audyt energetyczny.
Przed budową wiedziałem że będę miał wszędzie podłogówkę i dobre izolacje, PC nie była 1 wyborem.

Jeśli masz już instalacje gazową to najsensowniejsze są inwestycję w lepsze parametry izolacyjne domu. Może jakieś badanie kamerą termowizyjną ?
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Awatar użytkownika
Abad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 210
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:08
Tematy: 6
Lokalizacja: ELE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Abad »

mg schutze pisze: 05 grudnia 2020, 18:47 A ja sobie zamontowałem pompę gruntową IVT premiumline eq całość wyszła koło 70k ale to z 5 lat temu.
Rachunki w okolicach 3k rocznie za cały prąd, a wszystko mam na prąd.
Musisz mieć spory metraż do ogrzania. Ja montując PC Buderusa (właściwie to samo co IVT tylko inny sterownik) 10 lat temu zapłaciłem połowę tej kwoty. Koszty roczne mam podobne.
Dobrze czasem postrzelać...
Krisiek
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 10 września 2014, 21:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Krisiek »

PaRa09 pisze: 05 grudnia 2020, 19:42 Zanim otrzymałem pozwolenie na budowę przez rok byłem częstym gościem na forum muratora i tam korzystałem z doświadczeń innych.
W Polsce ludzie wydaja kilkaset tyś. na działkę i budowę domu a żal im wydać kilka stów na np. badanie geotechniczne gruntu lub audyt energetyczny.
Przed budową wiedziałem że będę miał wszędzie podłogówkę i dobre izolacje, PC nie była 1 wyborem.

Jeśli masz już instalacje gazową to najsensowniejsze są inwestycję w lepsze parametry izolacyjne domu. Może jakieś badanie kamerą termowizyjną ?
No właśnie z tą kamerą termowizyjną i co dalej jak dom już zamieszkały, kopać się z wykonawcą on opowie że zgonie z planem lub takie materiały. Dokładać miejscowo docieplenia, nie jest to takie proste.
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: MaciekSz »

PaRa09 pisze: 05 grudnia 2020, 19:42 Jeśli masz już instalacje gazową to najsensowniejsze są inwestycję w lepsze parametry izolacyjne domu. Może jakieś badanie kamerą termowizyjną ?
Badanie było, gruntowne.
Dom nie był budowany przeze mnie, a błędy były popełnione na wszystkich etapach. Ocieplanie robiłem już ja (ekipą), ale brak doświadczenia zrobił swoje i pewnych rzeczy nie wyłapałem.
Dzisiaj bym ich pogonił. Te naście lat temu w sumie też w końcu pogoniłem, ale za co innego ;)
W każdym razie wnioski z badania termowizyjnego są takie, że żeby uzyskać wyraźną poprawę, trzeba zedrzeć całe ocieplenie, poprawić parę rzeczy w murach i ocieplać od nowa. To tak w skrócie.
Koszt takiej operacji zwróciłby się po ok. 10 latach. Ceny fotowoltaiki idą w dół i może się okazać, że z uwzględnieniem dotacji lepiej włożyć kasę w to niż w poprawianie ocieplenia.
Maciek
.62 i .69
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”