Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

eeepiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 11 marca 2013, 18:20
Tematy: 1
Lokalizacja: opolszczyzna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: eeepiotr »

Do nie dawna cwu miałem z taryfy nocnej od paru lat 2 taryfa u mnie to ok 0,2645 brutto z przesyłem nie zmienia to faktu że wodę grzeję gazem ponieważ wychodzi mi taniej .
Trudno tak wychodzi (a że 2 taryfę mam nadal zawsze mogę wrócić do prądu ) widocznie czerpię energię z kosmosu a moje butle są napromieniowane.
a że nie jestem specem od przeliczeń energetycznych to podeprę się cytatem fachowców

Aby należycie ocenić kaloryczność propanu i butanu należy porównać ją z kalorycznością innych paliw gazowych, np. z gazów ziemnych. Użytkowa wartość opałowa gazu ziemnego jest równa około 37 300 kJ/Nm3. Wartość opałowa gazów płynnych przewyższa więc kaloryczność gazu ziemnego.

Propan: 91.260/37.300 = 2,4 krotnie wyższa
Butan: 122.570/37.300 = 3,3 krotnie wyższa.


Średnia wartość opałowa mieszaniny propanu i butanu wynosi QW=46.000 kJ/kg.
Pro Sport , PP20
gondol_jerzy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 26 marca 2017, 13:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Łomża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: gondol_jerzy »

iiyama pisze:
gondol_jerzy pisze:i 0,35zł za 1kWh energii. Prąd nocny z przesyłem w taryfie G12 od PGE kosztuje u mnie taniej.
Czyli na fakturze masz średnia cenę za kWh mniej niż 35 groszy? Ja mam tauron i tam pogrubionym drukiem pisze średnia cena za. KWh i twoja to mniej niż 35 groszy? bo wiesz chwilowo to moje v8 5.0 pali 0.0 litrów na 100km
Taryfa nocna w G12 a średnia cena to dwie różne rzeczy. W G12 od PGE Białystok jest teraz za prąd nocny niecałe 22gr/kWh + niecałe 5gr za przesył +1,5gr opłata jakościowa. No i do tego jakieś opłaty stałe, od 6 do 23zł/miesiąc. Prąd dzienny 34gr + przesył 30gr. Jeśli brać się za grzanie samym prądem, to ma sens bufor ciepła z grzałką pracującą na nocnej taryfie. Wyjdzie taniej niż propan z butli 33kg. Prąd pewnie podrożeje w najbliższych latach, ale stan na dziś jest akurat taki.
Gdyby pompę ciepła zasilać samym ,,nocnym" prądem, ciekawe ile lat by na siebie zarabiała?
Ostatnio zmieniony 08 stycznia 2020, 21:24 przez gondol_jerzy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: arturo111 »

SAKUL pisze:
eeepiotr pisze:Pytaj
Chodzi mi o oszacowanie mniej więcej kosztów, ogrzewania domu ok. 87m², dom stary połowa lat 80, parter z wyciągniętą piwnicą, ocieplony grafitem 10 cm. Osoby dwie, bo przeważnie przebywam za granicą. Cwu to bojler 80 ltr płaszczowy. Butla 2700 na propan. Jak to wychodzi u ciebie.
Dom 200m kw.+ garaż, temperatura w dzień 23-23,5 st.C, w nocy 22-22,5 st.C , w garażu 17,5 st.C, piec kondensacyjny Viessmann CO+CWU (zasobnik Vitocell 100 ) , 4 osoby - zużycie roczne ( 12 m-cy ) to 3100 litrów propanu . Butla pod ziemią , pojemność 2700 litrów .
Ostatnio zmieniony 08 stycznia 2020, 21:36 przez arturo111, łącznie zmieniany 2 razy.
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
SAKUL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Rudno (Pomorskie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: SAKUL »

arturo111 pisze:
Dom 200m kw.+ garaż, temperatura w dzień 23-23,5 st.C, w nocy 22-22,5 st.C , w garażu 17,5 st.C, piec kondensacyjny Viessmann CO+CWU (zasobnik Vitocell 100 ) , 4 osoby - zużycie roczne ( 12 m-cy ) to 3100 litrów propanu . Butla pod ziemią , pojemność 2700 litrów .
A jak chata ocieplona, dom energooszczędny czy energochłonny.
Stowarzyszenie Strzelców Czarnoprochowych Ziemi Chełmińskiej
Glock17, SigSauerP226, Browning BuckMarck 22., Ruger AR556, SLR L1a1, Browning HP, Beretta 92 FS
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: arturo111 »

Porotherm + ocieplenie wełną mineralną .
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Wilek1 »

do sceptykow:
o wczesniejszej dyskusji o fotowoltaice - chodzi mi juz prawie rok to juz moge powiedziec jak to wychodzi:
po odliczeniu ulgi podatkowej (ALE nie zalapalem sie na doplate 5 tys bo zrobilem za wczesnie, bo bylo jeszcze minus jeden rok albo lepiej !)
wychodzi rowniutko 6 lat przy zniezmiennej cenie pradu, zanim mi sie wszystko zwroci (jesli cena pradu wzrosnie to okres sie skroci).
sami ocencie czy te 5-6 lat jest dla Was OK czy nie - dodam ze gwarancja na komponenty to 10-20 lat zaleznie od wyrobow...

dodam, ze obecnie mysle o rozbudowie instalacji o pare paneli + dolozeniu powietrznej pompy ciepla jako wstepne grzanie (latwa tansza instalacja do istniejacego juz gazu i istniejacej instalacji, nie chce mi sie wymieniac wszystkiego) - odliczenia sie dokonuje wg swojej stawki progowej, co u mnie jest -32% od faktury (na 8% vacie z montazem), czyli po instalce tego 1/3 wraca do mnie. Osobiscie ponownie POLECAM ! :)

w nowym domu szedlbym wylacznie w fotowoltaike + gruntowa pompe ciepla + klime na powierzchni glownej (salon/kucnia/jadalnia itp) bo w sloncu (w dzien, kiedy w lato potrzebna) dziala za darmo na fotowoltaice

PS. Rekuperacje bym odpuscil bo lubie miec otwarte okna, drzwi, i to chyba za maly zysk do kosztu i wyrzeczen (i serwisu) ale tego tematu nie zglebialem dokladnie, choc to nie tylko moja opinia.
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 2020, 11:22 przez Wilek1, łącznie zmieniany 1 raz.
Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Bykus23 »

Witam witam ile w takiej pogodzenie jak jest Ile Palicie opału węgla tp . Mam problem u babci w mieszkaniu. Piec nie oddaje odrazu ciepła na grzejniki metalowe tylko trzyma prawie do 100c w sb potem stopniowo oddaje . Po 1-2 g Dopier są ciepłe grzejniki być może to pompa nie wiem
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Marek- »

Pompa powinna ruszyć jak będzie około 60 stopni, wtedy kondensat się nie wykrapla.
Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Bykus23 »

Pompa ustawiona na 40c i się rusza ale dlaczego piec trzyma ciepło zamiast odac na wodę i na grzejniki które są .np u mnie w domu mam piec stary 30 poza letni camino czy coś takiego żeliwny jak rozpalam to wszystko odrazu są ciepłe grzejniki a u babci trzyma C. Dla mnie żeliwny grzejnik na węgle nailepszy trzyma długo i dobrze zasypuje weglarek do pieca rozpalam drzewem i mam spokój na 12 spokojne na 60 C
Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Bykus23 »

12 godzin
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Marek- »

Widać instalacja jest źle zrobiona.
A piec kiedyś miałem taki, dziś już bym nie chciał za żadne skarby. To bardzo stara technologia.
Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Bykus23 »

Dlaczego ?
Krisiek
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 10 września 2014, 21:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Krisiek »

Może jest tam jeszcze pętla na zwykłe grawitacyjne i tam taki zawór który powinien się zamykać jak działa pompa a się nie zamyka.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Odpowietrz pompę.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Na środku pompy masz kółeczko z nacięciem na płaski śrubokręt, odkrecasz robi sssyk poleci trochę wody i pompa powinna przepchnąć .
Druga przyczyna , nieszczęsny zawór zwrotny z kulką
Kulka mogła się zawiesić i obieg działa jak chce .
Opisz co tam masz , tak na ślepo trudno pomóc.
M.
Vortex na Kruszynie :one:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”