Skąd się bierze brud?

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Skąd się bierze brud?

Post autor: pjp »

:wink: Na wstępie zaznaczę, że temat jest z tych mniej poważnych aczkolwiek powoduje u mnie rozkminki a może i nie tylko u mnie. :wink:

No dobra, przechodząc do rzeczy chodzi mi o ten rdzawy brud, który pojawia się samoczynnie. Oczywiście dot. stali zwykłej. oksydowanej. Jak niby wiemy, oksyda poza walorami estetycznymi ma zadanie ochronę przeciwkorozyjną. Oczywiście nie 100% ale czy aż tak znikomą, żeby pojawiał się ten "brud". Pewnie nie tylko ja zauważyłem, że jeśli sprzęt wyczyszczony, nasmarowany leży (oczywiście w warunkach pokojowej wilgotności i temperatury) to po kilku czy kilkunastu miesiącach ten bezbarwny olej, którym bo nasmarowaliśmy zmienia się w rudy. Wszak po to go smarujemy żeby odciąć dopływ powietrza z wilgocią...
Mówi się o tym żeby czyścić nawet nie strzelane sprzęty zapewne właśnie z tego powodu.
TYLKO JAK to się tak dzieję, że tak się dzieje??? :651: Jak ta wilgoć z powietrza penetruje przez film olejowy, i jak reaguje z oksydą, że powstaje ta rdzawa ciapa z oleju? :651:
Gdyby nie było tego filmu olejowego pewnie zjawisko było by mniej widoczne, ale czy aby na pewno?... :583:
Rozkminka z typu akademickich ale może znajdzie się jakiś chemik-naukowiec chętny wyłuszczyć to zagadnienie. :roll:

PS. pewnie znajdą się chętni coby przenieść moje dywagacje do działu "humor" :516:
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skąd się bierze brud?

Post autor: mkl1 »

A jakiż to ojej jest stosowany?
Dlaczego nie preparat do konserwacji broni??
Bo po jakimś tam bruno.. czy innym jakoś mi się to nie zdarzyło, mimo, że dawna CP w wieku jakieś 150++ lat wisi i nie rdzewieje..
A w szafie również czysta i lsniąca...
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skąd się bierze brud?

Post autor: pjp »

Uzupełniając, to o czym piszę najczęściej obserwuję w zakamarkach i na powierzchniach wewnętrznych.
Oleje rzecz jasna do broni a nie dowolne. Na pewno Balistol daje te efekty. Brunox pomarańczowy, nie pamiętam. Obecnie mam jakiś kolejny, z którego odpadła etykieta więc nie pamiętam.
Może stary PKB byłby odpowiedniejszy. :roll:
Jakby nie patrzeć, sam proces chemiczny, który opisałem jest dla mnie niezrozumiały. Czyli przebarwienie na brunatny kolor warstwy oleju, którym jest pokryty.
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skąd się bierze brud?

Post autor: mildot »

Cześć!

Po pierwsze oksyda w zasadzie w ogóle nie chroni przed korozją...
Jak pojawiło Ci się coś rude to pewnie mieszanina oleju, wody i rdzy....
Pewnie smarujesz jeszcze mokrą broń...

Kup do mycia i konserwacji olej typu "Jasol ACP-2" lub podobny. W skrócie mieszanina mydła z olejem. Są to chłodziwa do obrabiarek i jednocześnie zabezpieczają obrabiane elementy przed korozja.

Więcej o nim znajdziesz tu już opisane na forum. Szukaj też pod hasłem mleczko Hege... ;)
Strzelam... bo lubię. ;)
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skąd się bierze brud?

Post autor: pjp »

Nie ma mowy o smarowaniu mokrego sprzętu, gdyby tak było sprawa byłaby prosta a dotyczy nie tylko CP.
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skąd się bierze brud?

Post autor: Linek »

Korozja dotyczy także silnika samochodu w środku a spowodowana jest kwaśnym odczynem oleju.
Może słabo czyścisz i olej nakładasz na niedoczyszczoną broń, olej dostaje kwaśnego odczynu i koroduje broń.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 820
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skąd się bierze brud?

Post autor: Hoplofob »

Oksydowanie nie tyle ma zabezpieczyć przed rdzą (rozumianą jako powstawanie tlenków i wodorotlenków żelaza), co zatrzymać proces rdzewienia i uczynić go estetycznym. Oksydowanie jest kontrolowanym utlenieniem żelaza (na co wskazuje sama nazwa, oznaczająca utlenianie).
Oksydowanie daje dwie rzeczy:
- warstwa tlenku żelaza jest bardzo cienka,
- otrzymany tlenek żelaza to nie ruda rdza Fe2O3, tylko czarna rdza Fe3O4 (z reguły).

Żeby broń nie rdzewiała, należy ją natłuszczać. Nie ma - z reguły - znaczenia, czy broń mamy białą (w rozumieniu rusznikarskim), czy oksydowaną, czy nawet nierdzewną. Przed rdzewieniem zabezpiecza jedynie cienka warstwa tłuszczu izolująca metal od atmosfery. Na broni białej rdza jest ruda i łatwo widoczna, na broni oksydowanej rdza jest mało widoczna, a na broni "nierdzewnej" pojawia się baaardzo powoli (szczególnie w naszym klimacie).

A ten brud na oksydowanej broni to są produkty utleniania, czy raczej szeroko rozumianej korozji - niszczenia struktury metalu przez jego reakcje ze składnikami otoczenia. Żeby odpowiedzieć dokładniej z czego się składa, trzeba by znać strukturę stali (bo są one różne), strukturę oleju (bo są one różne), oraz skład atmosfery (mieszkasz w Krakowie albo okolicach fabryki azotu?). Pomocna byłaby również wiedza o składzie chemicznym Twojego potu, a nawet o warunkach przechowania (Odradzam cynkową szafę S1 z półkami zrobionymi z miedzi).

A poważniej: to całkiem naturalny nalot. Za kilkanaście/kilkadziesiąt lat - w zależności od użytkowania - oksyda zajdzie. Nie będzie to miało znaczenia dla funkcjonowania broni (chyba, że to pepesza wojennej produkcji, albo coś podobnego). Ja skłaniam się ku falenickiej szkole czyszczenia broni: z umiarem. (Szkoła otwocka zakłada całościowe czyszczenie broni po każdym strzelaniu, a w razie niestrzelania - co najmniej raz w tygodniu).

Dużo większe znaczenie ma czyszczenie sprężyn magazynków. Sprężyna zachowuje sprężystość; ale tylko wówczas, gdy jej struktura jest nienaruszona. Rdza na broni to kwestia estetyki. Rdza na sprężynie magazynka - to proszenie się o zacięcie :wink:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
pjp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 208
Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:05
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Skąd się bierze brud?

Post autor: pjp »

O! i to jest Panie Kolego sensowny wywód :piwo:
Mi też bliższa jest falenicka metoda bo pewnie gdybym stosował otwocką nie podnosiłbym rzeczonego tematu. :)

Trochę pogooglowałem w sprawie i w konsekwencji wsadziłem do S1 higrometr i na dziś przy zimie i ogrzewaniu wskazuje 38-40%. Z lektury wynika, że taka wilgotność jest zdecydowania za niska aby mogła mieć negatywny wpływ na stal. Znakiem tego w parnych dniach letnich obniżać i nic więcej się nie wymyśli, tak sądzę. :roll:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”