Generator prądu do domu

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Generator prądu do domu

Post autor: sql »

hej,
przy okazji dyskusji o ogrzewaniu Zielonorogi podrzucił temat możliwych blackoutów tej zimy...
Zacząłem nieco więcej szukać w tym temacie i wygląda na to, że chyba warto się zainteresować jakimś generatorem prądu. Temat od zawsze miałem na liście jako wyposażenie domu, ale zawsze były ważniejsze sprawy na które szła kasa :-).
Dom mam ogrzewany gazem ziemnym (plus jako backup kominek z płaszczem wodnym - zapewniającym wszystko co trzeba (CWU, podłogówka, grzejniki) - przerabiałem to tej zimy, jak w szczycie mrozu spalił mi się transformator w kotle, a na nowe części z Niemiec serwis musiał czekać 3 tygodnie - bez kotła można było normalnie żyć), ale wiadomo że prąd w domu musi być - także do ogrzewania (pompy, kocioł).
Nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie, więc proszę o jakieś rady :-). Pewność działania jest dla mnie absolutnym priorytetem, więc dość sceptycznie podchodziłbym do chińszczyzny. Rozumiem, że jak kupię taką Hondę, to będzie jak z samochodem - przez 30 lat będzie palić i jeździć bez zarzutu, prawda?
Wstępnie przejrzałem ich modele - do domu chyba najlepiej 1-fazowy (rozumiem, że 3-fazowy musi mieć zrównoważoną konsumpcję na każdej z faz, prawda?), 5-6kW - chciałbym mieć możliwość normalnego funkcjonowania (pralka, zmywarka, z czajnikiem się obejdę na gazie) i oczywiście poprawnie muszą działać komputery.
Czy takiego generatory potrafią normalnie funkcjonować na małym obciążeniu, czy musi ono być zbliżone do mocy nominalnej?
Wytypowałem wstępnie dwa modele - ea6000avr oraz eg5500cl. Teoretycznie oba mają AVR, tylko ten droższy ma wersję D-ARV - czy warto za to dopłacać tyle pieniędzy?
Czy podane maksymalne czasy pracy tyczą się konsumpcji na poziomie mocy nominalnej, czy nawet bez wyraźnego obciążenia tylko tyle popracują?
Czy te generatory potrafią sobie same regulować obroty w zależności od konsumpcji energii?
Co jeszcze warto wiedzieć i brać pod uwagę przy wyborze modelu?

Myślałem, aby w razie problemów z prądem odciąć się od miasta, podpiąć gniazdo 32A pod dom i zmostkować wszystkie fazy - czy to będzie dobre rozwiązanie?
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Generator prądu do domu

Post autor: Senio »

Ja trochę czytałem. Wybór (w razie potrzeby i chęci kupna) padł na firmę PL Kruzer . Poczytaj trochę o agregatach na elektrodzie. Generalnie to bieda i miernota te tanie. Musi być generator zrobiony z miedzi a nie aluminium i pomalowany farbą na kolor miedzi. Kruzer robi z miedzi. W Hondzie zapłacisz za nazwę x 2. Nic więcej nie dostaniesz. Wybór należy do Ciebie :)

Agregat działa sam, Robiliśmy imprezy moto to chodziły po trzy doby takie 5KW bez wyłączania i poza paliwem nie dotykane. Na tym chodziły czajniki, oświetlenie w nocy, mikrofale i inne takie. Agregat sam sobie reguluje wszystko. Żre paliwa do oporu. Obciążony zawsze trochę więcej bo to normalne. Jak weźmiesz worek na plecy to też więcej wysiłku musisz włożyć w chodzenie. Odpalasz i w zasadzie nic Cię nie obchodzi co tam podłączone i ile. Oby nie za dużo bo go wyłączy (agregat) jak przeciążysz. Możesz wpiąć tak jak myślisz tylko pion główny odepnij. 3 litry na godzinę daje ponad 2000L na miesiąc :). Proponuję w pakiecie żeby się nie zamęczyć wożeniem tego w bagażniku cysternę . Od razu magazyn będzie :idea: :).
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: arturo111 »

Mój dom jest zabezpieczony agregatem FOGO FV17001 TRA + system automatyki tzw. SZR . Wszystko działa samoczynnie, prąd zanika, automatycznie następuje uruchomienie agregatu i przełączenie na zasilanie awaryjne. Agregat cichy nie jest ( występuje wersja zabudowana- wyciszona ), z tym, że u mnie jest zabudowany w osobnym budynku , 50m od domu, więc go i tak nie słyszę.
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Generator prądu do domu

Post autor: sql »

No właśnie jak tak patrzę na to zużycie paliwa przez generatory większej mocy oraz faktyczną charakterystykę poboru prądu w domu, to się zastanawiam czy jednak nie lepszym rozwiązaniem będzie magazyn energii ~6kWh i i tego generator mniejszej mocy (1-2kW) - aby doładowywać magazyn pełną mocą i potem go gasić.
Średnie zużycie dobowe mam 12-14kW, ale chyba będę się musiał temu przyjrzeć, bo coś za wysokie mi się wydaje...
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Generator prądu do domu

Post autor: Senio »

W Polsce obecnie udział gazu w produkcji prądu to zaledwie około 6.5%. Reszta z węgla i odnawialnych. Nawet jak zakręca kurek to na produkcję energii będzie to miało minimalny wpływ. Dlatego ja te strachy z przymrużeniem oka traktuje. Gdyby udział gazu do produkcji prądu był odwrotny do węgla było by się nad czym mocno zastanawiać. Inaczej ma się sprawa do tych co gazem grzeją. Mogą mieć zimno tej zimy :( . Na ta chwilę żadnych ruchów z agregatem nie robię. Magazyn mówisz............ :) Fajna zabawka dla zamożnych ludzi.
Robson_K
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 13 grudnia 2018, 13:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: Robson_K »

Z ciekawości sprawdziłem co mi w garażu stoi. Kaltmann k-ap 8500a. Ma już z dobre 6 lat i nigdy nie było problemu z odpaleniem. Przy dłuższym braku prądu chodziły na nim lodówki, gdy trzeba było coś pospawać przy płocie, spawarka też na nim chodziła. Poza lodówkami i piecem z podajnikiem nie potrzebuję więcej podpinać do niego.
droww
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 14 sierpnia 2020, 22:00
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: droww »

Cześć, mam w domu podłączony generator w sposób o którym napisałeś od 4 lat. Sprawdza się dobrze. Mam 3fazy bo akurat urządzenia z których korzystam są po podłączane do różnych faz i jest w miarę równomiernie - sprawdź jak jest u Ciebie i wtedy podejmij decyzję.
Mam stabilizację napięcia AVR - sprawdza się bardzo dobrze, niezależnie czy brak obciazenia czy max trzyma napięcie bez spadkow (lepiej niż normalnie z sieci...).
Ja wybrałem agregat diesla, nominalna moc 6.2kW, max/chwilowa 6.8, ale myślę że benzyna też jest dobrym rozwiązaniem. Naturalnie diesel ma dużo mniejsze spalanie.
Natomiast wydaje mi się ważne, gdzie ustawisz ten agregat - dużo łatwiej i pewniej odpali gdy będzie stał w miarę ciepłym miejscu. Tak też jest w moim przypadku (garaż) i problemów nie było. Oczywiście odprowadzenie spalin + tłumik były konieczne. Po 50h zaczął pracować bardzo ładnie - jak każdy silnik musiał się dotrzeć.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: kapera »

Śmiechu warte , wiadomo że użycie tego typu sprzętu tylko awaryjnie . Jak to super się sprawdza ? Koniowi za ucho , najdroższa z opcji .Posiadam takie zabezpieczanie , używałem go ostatnio kilka lat temu , pamiętacie te oblodzenia ..... No i na tym koniec używania . Warto mieć , jakieś rozwiązanie problemu i na tym koniec pozytywów ....
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 918
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 106
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: Ryba »

Trzeba patrzeć, czy ma pełny sinus. San AVR i deklaracja, że ma sinus, to trochę mało. Warto sprawdzić oscyloskopem przebieg takiej sinusoidy. Agregat, który ma niepełny, albo jakiś kwadratowy, czy piłokształtny sinus może nie "pociągnąć" niektórych urządzeń indukcyjnych (albo nie "zastartuje" ich, albo będą pracować nieregularnie, a w najgorszym wypadku mogą się przegrzać i przepalić). AVR jest istotny przy urządzeniach elektronicznych np. telewizor, laptop itp. Ale już np. silnik od pieca c.o., pompy co., a nawet lodówka mogą mieć kłopoty przy złym sinusie. To, że na generatorze jest ikonka AVR i sinusoidy, to w tanich generatorach nie świadczy o tym, że tak jest. Ogólnie polecam firmę Kaltmann, choć np. w Kaltmann 4000 pro, który teoretycznie ma "idealną sinusoidę, w rzeczywistości jest ona trójkątna. Niemniej daje radę. Potem trzeba się bawić w podpinanie urządzeń z pełnym sinusem.
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Generator prądu do domu

Post autor: czemar »

Podepnę się pod temat z pytaniem o ładowarki solarne .
Czy jest sens kupować ? Czy ktoś ma lub miał , sprawdził w praktyce jak to działa ?
Od razu odrzucam wynalazki typu kuchenka na paliwo stałe z funkcją ładowania bo to moim zdaniem drogi gadżet nic ponad to .
Chodzi mi o ładowanie zwykłych ogniw AA i AAA z przeznaczeniem do latarek i małego odbiornika radiowego .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
sp5it
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 czerwca 2011, 21:53
Tematy: 2
Lokalizacja: KO02OI
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: sp5it »

Takim https://www.banggood.com/BlitzWolf-20W- ... 12412.html naładujesz 10Ah power bank w słoneczny dzień.
Obrazek
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Generator prądu do domu

Post autor: czemar »

Nie chcę niczego z kitajcowa sprowadzać bo nie ma na to już czasu i jeszcze jest ryzyko utknięcia na cle .
Bardziej chyba pójdę w upsa i jakiś panel z regulatorem ładowania . Muszę to tylko na spokojnie obmysleć :-/
Póki co po niedzieli muszę kupić kuchenkę gazową i przytargać ze wsi zapas gazu w butlach . Obecnie jedzenie robimy na ceramice ale bez prądu to lipa po całości a tak przynajmniej przenośna kuchenka na blat i lecimy .A turystyczną zasilaną kartuszami zostawię na naprawdę ostatnie wsparcie i mega bidę .
Swoją drogą kartusz 400 ml kosztuje już prawie trzy razy tyle co przed rokiem :roll:
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
sp5it
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 czerwca 2011, 21:53
Tematy: 2
Lokalizacja: KO02OI
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: sp5it »

Gdzieś słyszałem, że skoro więcej zarabiamy to i więcej wydajemy :)
Obrazek
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Generator prądu do domu

Post autor: czemar »

Taaaak :piwo:
I to jest odpowiedź na wszystkie dręczące mnie od pewnego czasu pytania :)
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3245
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Generator prądu do domu

Post autor: biper »

Na mega bidę to ognisko, stelaż i kociołek :)
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”