Wiata oparta na budynku .

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Wiata oparta na budynku .

Post autor: Bykus23 »

Dzień dobry , zwracam się z prośbą o pomoc nie mam już siły ....
1 rok temu wybudowałem wiate , ma około 25m2 z jednej strony jest na słupach i przykręcona do podstawy fundamentu , druga strona wspiera się na budynku ,
Sąsiad chce mnie podać do PINB o to iż do granicy nie mam 3m ,
Od granicy z drogą mam od słupa około 50 cm lecz okap znajduje się na granicy , działka drogowa nie jest droga publiczna w rozumieniu ustawy o drogach publicznych ,lecz droga wewnętrzna , nie zabudowana , do sąsiaada co ma zabudowę mam około 2.40 . Od słupa do granicy , czy w tej sytułacij będę miał jakieś problemy , iż wsparłem z jednej strony o ścianę konstrukcje wiaty ?, oraz z tymi odległościami ?
Z góry dziękuje za odpowiedz , pisze tutaj ponieważ są różne osoby w naszym hobby , Pozdrawiam i proszę o nie usuwanie tego posta ponieważ wypowiedzi przyda się na całe życie .
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: Linek »

Nie jestem budowlańcem ale jeśli wsparłeś nowy budynek na starym to tak naprawdę rozbudowa starego budynku a nie wolnostojący 25 m2 na zgłoszenie więc w świetle prawa samowola budowlana. Zadzwoń do twojego inspektoratu nadzoru budowlanego i zapytaj anonimowo.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
Marekj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 392
Rejestracja: 27 lutego 2009, 20:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: Marekj »

Bykus23 pisze: 05 listopada 2021, 18:40 z jednej strony jest na słupach i przykręcona do podstawy fundamentu
Ja również nie jestem ani budowlańcem ani prawnikiem ale jeżeli wiata ma stały fundament to chyba jest jest budowlą stałą i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: MaciekSz »

Fundament nie ma nic do rzeczy. Do 35 m2 obowiązuje zgłoszenie.
W teorii, bo w praktyce - wiadomo.
Kwestia tylko taka, czy faktycznie wsparcie o dom nie sprawi, że w oczach pani inspektor wiata stanie się częścią domu.
W jakim sensie "wspiera się na budynku"?
Maciek
.62 i .69
Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: Bykus23 »

Wiata do 50m2 nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia , tak mi powiedziano ,
Wspiera się w takim sensie iż zrobiłem w budynku dziury i belka jest w środku jak by do wewnątrz budynku , wspiera się to i w środku dałem Belkę w poprzek i wykręciłem torx i skręciłem z konstrukcja dachu ,
Ogólnie nic nie jest zalane betonem i tp ,
W każdej chwili wykręcić z środka wkręty z konstrukcji dachu budynku i wyciąć z ściany belki podtrzymujące wiate z jeden strony
Awatar użytkownika
DrA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 378
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:43
Tematy: 21
Lokalizacja: opolska dziura
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: DrA »

Istotne będzie przeznaczenie tego zadaszenia. Inne dla celów parkingowych, inne jako zadaszenie tarasu.

Wiaty i tarasy
Warszawski Klub Field Target
======= WKFT =======
Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: Bykus23 »

To jeżeli by stała pusta to co innego , jeżeli już ktoś by parkował samochód , to wtedy gdy wyjeżdża samochodem wiata już nie spełnia warunków garażu , choćby sama definicja nie kwestionuje wiaty garażowej , bez ścian ?
Awatar użytkownika
Jarek Fujarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1269
Rejestracja: 10 lutego 2004, 23:16
Tematy: 52
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: Jarek Fujarek »

Tu masz wszystko -
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0414Lj.pdf prawo budowlane
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 191065.pdf warunki techniczne
Wiata wymaga przynajmniej zgłoszenia, warunki odleglościowe muszą zostać zachowane. Dostaniesz pewnie nakaz rozbiórki.
Pozdrawiam
Maciek
Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: Bykus23 »

Zgodnie z art.29 pkt.2.2 budowa wiaty do 50m2 nie wymaga ani pozwolenia ani zgloszenia
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: kelvinpiotr »

Wiata wymaga zgłoszenia , wiata trwale powiązania z budynkiem wymaga pozwolenia na budowę i przeprowadzenia całej procedury jak przy budowie domu. Wiata wymaga zachowania odległości . I jeżeli masz okna w odległości 7m ( o ile dobrze pamiętam ) od najbliższego punktu wiaty to nie pisz, że służy za miejsce postojowe samochodu . Miejsce postojowe musi być powyżej 7 m od okien . Przerabiałem to kilka lat temu osobiście i wykonałem wiatę wolnostojącą , 10 cm od ściany budynku z niezależnym opierzeniem , tak że wygląda jak połączona a połączona nie jest . :wink:
Bykus23
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 15 grudnia 2019, 18:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: Bykus23 »

Czyli liczne wyroki sądu iż oparcie dachu na budynku to nie rozbudowa , warto przeczytać https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/96D3522002
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 445
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: zbiho »

W takim razie musisz się udać do sądu, a nie oczekiwać wyroku od kolegów z forum, w dodatku tylko zgodnego z Twoim. :-?
A w sądzie to:

Wpada adwokat do pokoju sędziów i krzyczy do jednego:
-Pies pana żony ugryzł mi kota! Płaci pan 500 zł albo złożę pozew!
Sędzia pomyślał i zapłacił. Po wyjściu mecenasa drugi pyta:
-Czemu zapłaciłeś? Nie masz ani żony ani psa.
-Wiesz, sprawa trafi do sądu a teraz to różnie bywa.
Albo rybki i akwarium.
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: Linek »

Bykus to nie z nami masz problem tylko z sąsiadem, jego przekonaj a nie nas.

Moim zdaniem odwaliłeś manianę i tyle w temacie.
Nie szukaj na forum aprobaty swoich dotychczasowych poczynań.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: Josef »

Czym jest wiata, czy wymaga pozwolenia, zgłoszenia lub nie wymaga w ogóle takich działań, polecam wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn akt II SA/Po 1151/15.
Poniżej fragment z uzasadnienia tego wyroku:
Takiemu ujęciu odpowiada wniosek, że wiata, nie będąc budynkiem, nie powinna posiadać wszystkich cech, o jakich mowa w treści art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego. Oznacza to, że jest ona obiektem budowlanym niezwiązanym trwale z gruntem lub niewydzielonym z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych lub też nie posiada fundamentów lub dachu. Wystarczy przy tym, aby przynajmniej jedna z tych przesłanek została spełniona. Takie rozumienie pojęcia wiaty nie jest odosobnione, zważywszy że właśnie tak postrzega ją prawodawca. W załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112 poz. 1316, ze zm.) za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która "stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione". Nie bez znaczenia jest także to, że ustawodawca w art. 29 ust. 1 pkt 2c Prawa budowlanego odróżnia "wiaty" od "parterowych budynków gospodarczych", -art. 29 ust1 ppkt 2 .Nie może budzić zatem wątpliwości, że wiaty nie można traktować jako synonimu budynku gospodarczego, a więc obiektu zamkniętego.
Z powyższych względów także w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego uznaje się, że budynek w odróżnieniu od wiaty stanowi obszar zamknięty z każdej strony przegrodami (wyrok z dnia 28 grudnia 2007 r. sygn. akt II OSK 1740/06, publ. w Internecie pod adresem: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/).
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wiata oparta na budynku .

Post autor: MaciekSz »

W moim starostwie zinterpretowaliby to jako rozbudowę budynku, więc pozwolenie i cała papierologia.
Jest to jeden z tych przepisów, których jedynym celem i sensem jest utrzymanie armii urzędników.
Nie wiem jak tam u was wygląda, ale ja bym zaczął od postawienia sąsiadowi flaszki.
Maciek
.62 i .69
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”