Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
ramzes-KSPST
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 10 lutego 2007, 18:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: ramzes-KSPST »

Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiadał / posiada taki pistolet?
Chętnie dowiedziałbym się jak się to sprawuje, bo marzy mi się zakup takowego.
Chodzi mi o opinie użytkowników z Polski, bo filmy na YT ze świata widziałem już chyba wszystkie ;)
ramzes
Janek160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 15:47
Tematy: 4
Lokalizacja: Raciąż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: Janek160 »

Co chcesz wiedzieć?
Rozkłada się jednym naciśnięciem, czyści się super, w miarę celny. Z amunicją bywa różnie - wszystkiego nie łyknie, np. Geco Semi Auto potrafi sporo ciąć. Nabój pod złym kątem wchodzi (a w zasadzie nie wchodzi) do komory czasami. Generalnie odradzam "lepką" ammo .22 do tego pistoletu.
Jeśli będziesz miał jakieś konkretne pytania - śmiało pisz.

Pozdrawiam
Janek
korek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 245
Rejestracja: 08 marca 2007, 10:33
Tematy: 2
Lokalizacja: Białystok/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: korek »

Drogi,
wygodny,
kolorowy,
przyjemny spust,
łatwo się rozkłada,
nie można strzelić z wyjętym magazynkiem,
Gwint na lufie standard AR,
Najlepsza zabawa z założonym carbonowym kompensatorem.
Wykonanie - super.
Ammo smarowane - potwierdzam, źle chodzi. Przy subsonicu zdarzają się fajki.
Magazynki - trzeszczą sprężyny. Wyczyszczony, po jednej wizycie w prawie sterylnych warunkach.. trzeszczy. Nie wiem, czy to nie materiał podajnika, bo magazynki cieniutkie, i profilowane.
Chciałem mieć, kupiłem, daje radość i zabawę. Ale drugi raz - zastanowiłbym się przed zakupem za te cenę.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ramzes-KSPST
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 10 lutego 2007, 18:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: ramzes-KSPST »

Janek160 pisze: 04 lipca 2020, 10:20 Co chcesz wiedzieć?
Chciałem wiedzieć to co istotne z punktu widzenia użytkownika, czyli to co napisałeś Ty oraz @korek.
Planuję zakup dopiero pierwszego pistoletu w życiu, więc nawet nie wiem o co powinienem pytać.
Dziękuję.
ramzes
Awatar użytkownika
ramzes-KSPST
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 10 lutego 2007, 18:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: ramzes-KSPST »

Powiedzcie jeszcze proszę, czy Waszym zdaniem to dobry wybór na pierwszy pistolet i czy w ogóle dobry wybór.
To będzie mój pierwszy pistolet. Chcę nauczyć się obchodzić solidnie z bronią, nauczyć się celnie strzelać i robić to przyzwoicie szybko. Docelowo kiedyś tam marzy mi się zabawa w IPSC.
Może rozsądniej byłoby kupić np Berettę M9 / 92FS w kalibrze .22 a potem to samo w kalibrze 9 mm? Bardzo podoba mi się ten pistolet i zachorowałem na niego jeszcze zanim zobaczyłem na oczy tego Rugera.
Myślałem, że zakup pierwszej broni będzie łatwiejszym wyborem :)
ramzes
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: mildot »

Te Rugery to ni pies, ni wydra, ani też kawałek świdra... ;)
Cena z kosmosu - bo klasyka i wreszcie w czwartej edycji udało im się ogarnąć jakiś normalny sposób rozbierania....

Jeśli miałbym kupić coś na pierwszy kontakt to na pewno nie takie wydziwione. Bo jak sam piszesz nawet nie wiesz co jest ważne.

Jeśli musi być w .22 LR to ja bym wziął GSG 1911 lub CZ Kadett. Albo GSG firefly ostatecznie. Dlaczego? Zrby było tanio. Bo trening z .22 ma się nijak do treningu z 9x19 i są lepsze sposoby. Oczywiście zgrywanie przyrządów i prace na spuście poćwiczysz. Stresu związanego z czymś co wybucha Ci przed twarzą i kontrolowania podrzutu juz nie.

Na zgrywanie przyrządów i prace na spuście ja osobiście wolałbym:
1. Kup to co chcesz mieć docelowo ale w wersji ASG. Tanio ćwiczysz podstawy dynamiki i potem tylko opanowanie w.wym. podrzutu i stresu.
2. Jeśli zależy Ci na strzelaniu bardziej sportowym (tarcza) to dużo lepiej i taniej ćwiczy się z pneumatyka. A potem jak wyżej. ;)

Takie .22LR szybko spowoduje niedosyt i będziesz chciał coś cięższego. Jeśli chodzi tylko o obycie się i zabawę to nie kombinuj tylko od razu kup coś z centralnego.
Jeśli nie wiesz co, to bierz co Ci sie podoba i nieźle leży w dłoni. Do Beretty dobrze jest mieć co najmniej średnia dłoń i najlepiej dłuższe palce - chwyt ma sporą objętość i spust dość daleko. Poza tym super pistol marzeń.... ale nie dla każdego.
Popatrz z tym budżetem na SFP9, CZ P07/P10/75, M&P.... popularne, lubiane, jak Ci nie podejdą to latwiej znaleźć chętnego.
Jak chcesz być oryginalny to popatrz na Px4, Steyra M9 czy samą M9/92...

Nie sugeruj się zanadto opiniami innych... to Tobie ma leżeć i się podobać. Patrz tylko czy dany model jest w miarę niezawodny i nie ma opinii bubla.

Klasyczny Glock tez nie jest złym wyborem jesli go polubisz. Ja nie lubię to nie polecę, ale wiele osób go kocha...

Prawda na temat pistoletów jest jak du...a - każdy ma swoją i trzeba trochę postrzelać i poprzymierzać się, żeby się dowiedzieć co mi konkretnie pasuje.
Ja dlatego nic nie kupowałem tylko chodziłem na różne strzelnice i do różnych sklepów, żeby się najpierw dowiedzieć. ;) I mimo to spudłowałem. ;) Ale dzięki temu nie aż tak bardzo. :)
Strzelam... bo lubię. ;)
DingKong
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 113
Rejestracja: 26 września 2019, 16:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: DingKong »

Nie kieruj sie samym internetem przy zakupie. Idz do sklepu lub jeszcze lepiej, strzelnicy, i sprawdz ktory model dobrze ci lezy w rece. To podstawa. Potem poczytaj opinie o nim na necie, z przymruzeniem oka bo kazda sojka swoj ogon chwali...
Jesli ruger to tylko mark iv. Poprzednie wersje to koszmar do czyszczenia. Z amerykanskich fajny jest browning buckmark (dla mnie bo mi dobrze lezy w mojej duzej lapie).
Nie zgadzam sie ze .22 niewiele uczy. Na tym kalibrze latwiej i taniej nauczyc sie zgrywania przyrzadow i innych podstaw strzeleckich.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: Mariusz888 »

Z amerykanskich fajny jest browning buckmark
Skoro już padło na porównanie do BB, to jak oceniacie celność i czyszczenie go na tle Rugera? I czy BB generalnie mieli wszystko czy też kaprysi co do amunicji?
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: mildot »

DingKong pisze: 05 lipca 2020, 22:48 Nie zgadzam sie ze .22 niewiele uczy. Na tym kalibrze latwiej i taniej nauczyc sie zgrywania przyrzadow i innych podstaw strzeleckich.
Nie napisałem, że .22 niewiele uczy tylko, że to samo można osiągnąć jeszcze taniej na replice ASG czy pneumatyku. :)
Zamiast wydawać ponad 3k zł na Rugera można ogarnąć replikę za powiedzmy 700zł (nowe Tokyo Marui) i za dodatkowe 200zł można kupić mnóstwo kulek i gazu... i do tego ćwiczyć w ogródku czy nawet mieszkaniu co w .22LR nie jest możliwe. :)
Strzelam... bo lubię. ;)
Janek160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 15:47
Tematy: 4
Lokalizacja: Raciąż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: Janek160 »

Powiedz, jak często będziesz strzelał, trenował? Nie wiem jak u innych, ale u mnie 80% w roku jeśli chodzi o pistolet to strzelanie z 9mm. Pozostałe 10% to .45 i 10% .22. Z .45 strzelam rzadziej bo i amunicja droższa i 1911 do czyszczenia to 2x tyle czasu co 9mm, nie mniej frajda (moim zdaniem) fajniejsza. Z Rugera strzelałem tylko wtedy jak miałem ograniczenie na pobliskiej strzelnicy (chyba ze względu na narzekających na hałas sąsiadów), 90% czasu w roku leży w szafie. Kupiłem, bo pomyślałem że zarażę żonę strzelaniem - potem urodziła nam się córeczka i wszelakie plany trzeba było odłożyć. Czas raczej teraz też mamy taki że pewnie 3x w tygodniu nie będziesz puszczał po 200 kulek na treningu, więc tak jak powiedzieli koledzy - centralny zapłon jako pierwszy pistolet to, też moim zdaniem, optymalne rozwiązanie. Uwierz mi - kupisz, postrzelasz 3-5 razy i jeśli przymierzasz się do centralnego zapłonu to zostaniesz przy nim a Ruger będzie zbierał kurz - takie są moje doświadczenia.
Z 9mm, kup tak jak napisali koledzy - to co Ci się podoba, dobrze leży i dobrze strzela. Pierwsza broń potrafi tak szybko zachęcić jak i zniechęcić.
Życzę sukcesów i mnóstwa frajdy :)

Pozdrawiam
Janek
Awatar użytkownika
ramzes-KSPST
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 10 lutego 2007, 18:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: ramzes-KSPST »

Jak często będę strzelał? Zycie pokaże, ale te 2-3 razy w tygodniu po 200 kulek, to w przypadku .22 na początku mojej "strzeleckiej drogi" jest bardzo realne, a nie zdziwię się, jak będzie tego więcej, bo amunicja .22 jest tania, a z racji wolnego zawodu mam dużo wolnego czasu i nie ma problemu aby podjechać na strzelnicę często. Pewnie jak pierwsza podnieta minie, to będę zachowywał się bardziej racjonalnie, ale kto wie ;)
Co mi się w strzelaniu podoba bardziej, to precyzja ponad siłę, dlatego bardziej będą mnie cieszyć gęste skupienia z .22 niż kontuzja nadgarstka po .45 :)
Muszę jednak zrewidować swoje plany bo raczej macie rację co do 9 mm - na 100% będzie to kolejny pistolet i bardzo prawdopodobne, że będzie to Beretta M9 (no albo APX, którego widok też przyspiesza mi bicie serca) - tak więc może faktycznie nie ma sensu pakować nadmiaru kasy w drogie .22.
Na 100% kupię też z czasem jakiś karabinek bo do tego rodzaju strzelania mam sentyment z dawnych czasów PCP. Pierwszy karabinek też raczej na .22 ale co potem, to się okaże.
Muszę pomacać faktycznie na żywo trochę pistoletów i tak jak radzicie - poczuć jak leżą w ręce.
ramzes
Awatar użytkownika
Kompost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 95
Rejestracja: 12 września 2014, 01:32
Tematy: 1
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: Kompost »

Tylko na beżowym, kolega pyta o .22 i dowiaduje się, że powinien kupić 9mm albo ASG, bo z .22 nie będzie strzelał :)

Mam Mark II Standard i Mark III Competition, strzelałem też z Mark IV i wydawał mi się nieco luźniej spasowany. Z powyższych najlepiej strzela mi się z Mark II. Nie histeryzowałbym z rozkładaniem, gumowy młotek, spinacz, youtube i można soboie poradzić ;) Mając wprawę można go rozłożyć i złożyć w minutę. Ceny i dostępność części w Polsce to niestety dramat.

Rzeczywiście warto zwrócić uwagę na Buckmarka albo FN 150, to świetne pistolety w niezłych pieniądzach.
Ciurlas
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 13:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: Ciurlas »

@Kompost



Hammer Striker ma bardzo fajny tutorial, od 1:28 - też się zastanawiam ktora wersja, i chyba jednak MK2...
:502: .22LR || 9x18 || 9x19 || .45 ACP || .357/.38Sp || .223/5,56 || 7,62x39 || 30-30 Win || 12 GA...
Awatar użytkownika
Kompost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 95
Rejestracja: 12 września 2014, 01:32
Tematy: 1
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: Kompost »

Mark III jest nieco bardziej upierdliwy w rozkładaniu przez blokadę spustu przy wyjętym magazynku. Zwykle trzeba 2x przetrząsnąć kurek do przodu i do tyłu, za każdym razem wkładając i wyjmując magazynek.

Na Brownells można kupić specjalną (drogą!) tulejkę, która pozwala na usunięcie tej blokady. Mam, polecam. Można ją też zrobić samemu z kilku podszlifowanych podkładek.
DingKong
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 113
Rejestracja: 26 września 2019, 16:03
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Mark IV 22/45 Lite 22 lr - opinie użytkowników

Post autor: DingKong »

Mariusz888 pisze: 06 lipca 2020, 08:51
Z amerykanskich fajny jest browning buckmark
Skoro już padło na porównanie do BB, to jak oceniacie celność i czyszczenie go na tle Rugera? I czy BB generalnie mieli wszystko czy też kaprysi co do amunicji?
Na tle rugera nie ocenie bo z rugera nie strzelalem. Moj buckmark jest zdecydowanie celniejszy niz ja. Z podparcia strzela po 10 punktow na 25m. Lufa 5-cio calowa pomaga. Rozbieranie banalnie proste, poza sprezyna oporowa ktora lubi wyskakiwac na 3 metry w gore :) Najlepszy moim zdaniem jest spust, z fabryki maly i bardzo rowny opor az do przelamania, potem krotki reset. Strzelalem glownie cc magi,ale takze topshot, blaser, sk, i inne. Buckmark to typowe .22: lubi na mokro i jak posmarujesz chodzi bez zarzutu na kazdej amunicji. Wady konstrukcyjne buckmarka to w srodku ma taka plastikowa plytke ktora jest nietrwala oraz lubi sie gubic. Irytujace ustrojstwo.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”