Jaki AR15 do 5k?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: montrala »

Fokat pisze:zaczął klekotać upper z lowerem jak sztuczna szczęka mojej św. Pamięci Babci, kiedy było jej zimno.
AR15 musi mieć luz między dolną i górną komorą. Tak został pierwotnie zaprojektowany i jest to konieczne dla zapewnienia wymienności masowo produkowanych komór bez konieczności ręcznego pasowania (czyli dzięki temu możemy na każdy lower wrzucić dowolny upper). Oczywiście może się zdarzyć że spotkają się komory na skrajach przedziału tolerancji i w tedy jest bardzo luźno albo bardzo ściśle. Narzędziem likwidacji tego luzu podczas strzelania jest... strzelec, który dociąga broń trzymaną za osłonę lufy do ramienia. Problem zaczyna się kiedy się strzela z dwójnogu, bo wtedy nie ma dociągania. Stąd technika napierania na dwójnóg, w celu skasowania tego luzu. Oczywiście ma to znaczenie tylko wtedy, kiedy chodzi o maksymalną celność (teorie, że nie ma to żadnego wpływu na celność nie są prawdziwe, ale to inna opowieść).

Istnieją oczywiście pewne obejścia problemu, przez podkładanie gumek czy wkręcanie przez mocowanie chwytu pistoletowego specjalnych śrubek likwidujących luzy. Te rozwiązania działają na zasadzie odpychania komór od siebie. Kiedy HK wypuszczało serię MR, z założenie karabiny precyzyjne, zastosowało specjalne kołki, w których popychana kołkiem na sprężynie kulka wybierała luz w ten sposób, że komory były do siebie dociągane z przodu i z tyłu. Rozwiązanie to miało tą wadę, że do wypchnięcia (i wepchnięcia) kołków potrzebne było narzędzie. Narzędzie było dołączone, a narzędziem tym mógł być także czubek naboju 5.56/.223, ale jak ktoś miał MR308/762 to nie zawsze miał taki nabój pod ręką. W HK416A5 i MR223/308A3 HK zmieniło system i są zwykłe kołki, a element wybierający luz jest wbudowany w tylny otwór mocujący górnej komory, w ten sposób, że dociąga górną komorę w dół i do tyłu jednocześnie wybierając luz na obu kołkach (MR308A3 ma dodatkowo dwie gumowe poduszki wbudowane w komorę przy przednim kołku, które dodatkowo usztywniają przednią część).

W swoim starym HK MR223, mającym kołki z kulką zrobiłem eksperyment z zamianą na dobrej jakości kołki "standardowe" (firmy Battle Arms Development). Pomierzyłem przy tym szczelinomierzem luz między komorami przy przednim kołku, w połowie dystansu między kołkami i przy tylnym kołku:

BAD: 0,020mm - 0,015mm - 0,010mm
HK: 0,015mm - 0,010mm - 0,005mm

Różnica jak widać niewielka, ale karabin od "sztywnego jak kamień" przeszedł do "sztucznej szczęki". Włożyłem z powrotem kołki HK, a zestaw BAD dałem w prezencie koledze z USA, z komentarzem "Take it, because it's bad."

TL;DR 5000, 10000, czy 15000 luz mniejszy lub większy będzie bo ma być (o ile nie ma specjalnych rozwiązań jak w HK lub komory nie są indywidualnie pasowane, ale wtedy mogą być problemy z zamiennością). Wrzucić Accu-Wedge lub samemu wyciąć podkładkę z twardej gumy (tak zrobiłem w swoim pierwszym AR15 - Stag Model 1) i zapomnieć o problemie.
Ostatnio zmieniony 12 sierpnia 2019, 11:11 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Pabl0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 04 czerwca 2019, 21:59
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Pabl0 »

Ja od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem Rugera MMR. Co prawda kosztuje troszeczkę więcej niż 5k, ale dostajemy za to 18" lufę, długi system gazowy, świetny spust, kompensator oraz kolbę i chwyt Magpula. Na razie wystrzelałem koło 350 sztuk GGG bez żadnego problemu. Odrzut praktycznie nie występuje a celność też jest zadowalająca. Karabin jest porządnie wykonany, nic nie klekocze. Do tego 15" łoże, które też jest bardzo wygodne. Zakładasz przyrządy celownicze i z karabinem z pudełka jedziesz na zawody.
Raf85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 25 lutego 2016, 15:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Raf85 »

Wilek1 pisze:
Raf85 pisze: I niekupisz za 5 broni ktora kosztuje nowa 8 i to jeszcze jak piszesz z lunetą i magami, pokaz choc 1 taka oferte z ogloszen.
Prosze bardzo: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=113&t=182505 :)
czarnyrafal
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 15 września 2016, 12:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: czarnyrafal »

Witam
Rok temu zakupiłem coś takiego jak EagleArms i powiem szczerze że nie miałem najmniejszego problemu z tym karabinkiem .
Wystrzelałem ponad 2 tys. szt. różnego rodzaju amunicji w przeważającej części własna elaborka .
W karabinie zmieniłem tylko sprężynki spustu . Sprzęt używany rekreacyjnie , trochę dynamiki i trochę strzelania tarczowego .
Karabin ładnie trzyma skupienie i jestem z niego bardzo zadowolony .
wolfhound
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 104
Rejestracja: 26 listopada 2016, 20:15
Tematy: 0
Lokalizacja: śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: wolfhound »

EagleArms to chyba Armalite prawda? Fajny karabinek, obmacałem.
Też się nad nim zastanawiałem, ale ostatecznie padł wybór na coś bardziej "oklepanego" u nas na rynku czyli M&P Sport 2.
Raf85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 25 lutego 2016, 15:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Raf85 »

Zawsze można kupić używany karabinek o klasę lepszy niż to co w tej cenie mozna kupic nowego.
czarnyrafal
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 15 września 2016, 12:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: czarnyrafal »

Jak było by coś za 3 koła w lepszym standardzie - lepsza lufa i spust to można kupić lekko używanego ( kto bogatemu zabroni) .
Trzeba sobie tylko zadać pytanie do czego sprzęt będzie miał służyć .
Spora część rynku AR jest dostosowana do naprawdę dynamicznych strzelań bo w trudnych warunkach byle g... szybko zakończy żywot ! stąd wyżyłowane parametry i za to się płaci .
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: biper »

Z drugiej strony, to czy standardowe wojskowe M4 mają takie wyżyłowane te parametry?
A też pracują w trudnych warunkach.. jak nie trudniejszych. Może mniej strzelają, ale na pewno nie są tak wypieszczone i wychuchane jak te sportowe bolidy..
Tak więc, chyba należy nieco inaczej rozumieć pojęcie "trudne warunki" w sporcie (duże przebiegi dla luf/suwadła), a inaczej w zastosowaniu taktycznym, gdzie z kolei sportowe bestie też by sobie nie poszalały...

Chciałbym zobaczyć taki długodystansowy test porównawczy karabinków tanich, średnich i tych topowych.. Przebieg np. 10-20tys. strzałów: stan lufy, skupienie, awaryjność suwadła i zamka, zespołu spustowego etc.. Marzenie ściętej głowy..
Ostatnio zmieniony 01 października 2019, 12:27 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
pulawiak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 99
Rejestracja: 07 października 2017, 13:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Stolica/UK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: pulawiak »

wolfhound pisze:EagleArms to chyba Armalite prawda? Fajny karabinek, obmacałem.
Też się nad nim zastanawiałem, ale ostatecznie padł wybór na coś bardziej "oklepanego" u nas na rynku czyli M&P Sport 2.
Mam tego Eagla. Spust miodzio, wykonanie lepsze niż w fedku ( ups ). Piekielnie celny.
9x19=171
Awatar użytkownika
arcus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 175
Rejestracja: 11 grudnia 2015, 12:42
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: arcus »

biper pisze:Chciałbym zobaczyć taki długodystansowy test porównawczy karabinków tanich, średnich i tych topowych.. Przebieg np. 10-20tys. strzałów: stan lufy, skupienie, awaryjność suwadła i zamka, zespołu spustowego etc.. Marzenie ściętej głowy..
Była już taka inicjatywa ok 1,5 roku temu. Jakieś Tory Taktyczne cośtam zaczęły testy AR ze średniej półki i nawet magazyn Strzał się w to zaangażował. Zapowiedzi były szumne - miał być między innymi właśnie długodystansowy test wytrzymałości. Niestety testerzy szybko się zesrali i na jednym artykule w gazecie się skończyło. Pewnie jak zwykle bieda wylazła i kasy zabrakło... Niestety Polska to nie USA mało kogo stać na zajeżdżenie dla zabawy kilkunastu AR
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 421
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Ramesses »

Mam tego Eagla. Spust miodzio, wykonanie lepsze niż w fedku ( ups ). Piekielnie celny.
Też mam i nie narzekam. Łyka każde ammo, nie miałem ani jednego zacięcia czy niewypału. Co do celności to nie mam zbytnio porównania ale jak dla mnie wystarcza. Co do spustu ,,miodzio" no nie wiem typowy milspec twardy i prawie bez skoku jałowego. Już sie przyzwyczaiłem i nawet mi pasuje ale wszyscy inni co strzelali nie są zachwyceni. Wykonanie oceniam na co najmniej dobre . Widziałem kilka AR tańszych i droższych i naprawde ješli idzie i jakość wykonania i pasowanie elementów jest bardzo ok. Oczywiście chromów tam nie znajdziecie , nie ta półka. Kolega porównał do Fedka a ja dodam że na pewno lepiej wykonany niż AR z Radomia a sporo tańszy.
Eagle Arms założyļ zdaje sie kiedyś jakiś magik który odszedł z Armalite. Po kilku latach firma ponownie wróciła pod skrzydła Armalite i teraz to taka ich linia budżetowa. A legenda i tradycja jednak trochę zobowiązują , taką mam przynajmniej nadzieję.
Ciekawostka, Armallite jako chyba jedna z niewielu firm podaje w specyfikacji fabrycznej uczciwie żywotność lufy. Karabinek ma też za oceanem dobre recenzje.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
wolfhound
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 104
Rejestracja: 26 listopada 2016, 20:15
Tematy: 0
Lokalizacja: śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: wolfhound »

Ja odpuściłem Armalite tylko dlatego, że gdyby coś się rypnęło na gwarancji to trzeba odsyłać za ocean... tak przynajmniej powiedzieli mi sprzedawcy w sklepie.
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 421
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Ramesses »

Ja odpuściłem Armalite tylko dlatego, że gdyby coś się rypnęło na gwarancji to trzeba odsyłać za ocean... tak przynajmniej powiedzieli mi sprzedawcy w sklepie.
Tak z ciekawości , w którym sklepie?. Ja brałem w Besthunterze . Są zdaje się importerem Armalite , nic takiego mi nie powiedzieli.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Qba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 136
Rejestracja: 19 kwietnia 2004, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Qba »

W Besthunter wielu rzeczy Ci nie powiedzą (vide np. akcja serwisowa SIGów).
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 421
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Ramesses »

W Besthunter wielu rzeczy Ci nie powiedzą (vide np. akcja serwisowa SIGów).
Pewnie masz rację. W końcu taki informacje nie są na rekę sprzedawcy. Ale tak z ciekawości jak to jest z innymi markami ? Np. taki DD ,BCM, Mossberg czy S&W mają w Polsce jakiš autoryzowany serwis czy importerzy w ramach gwarancji naprawiają je na własną rękę we własnych albo zaprzyjaźnionych rusznikarniach ?
Ostatnio zmieniony 01 października 2019, 18:48 przez Ramesses, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”