Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

PaPaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 23 maja 2015, 08:48
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: PaPaj »

W temacie zawarłem pytanie odnośnie lunet o tych samych parametrach technicznych, a rożnych średnicach tubusów. Producent ten sam, szkła te same, zoom 6-24, obiektyw 50mm. Czy różnice są zauważalne i w jakich warunkach (mało światłą, słaby kontrast). Pytanie dla teoretyków, ale może są i praktycy, którzy znają na nie odpowiedź.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: rek »

Wg mojej teoretycznej wiedzy grubszy tubus przełoży się na:
- większy zakres regulacji
- wyższy koszt montażu
- większą trudność w znalezieniu/wykonaniu montażu zapewniającego wysokość osi optycznej równie nisko co przy średnicy mniejszej
- być może na większą szansę na zawadzanie dźwignią ładowania o tubus
I na nic więcej, może poza większą trudnością przy sprzedaży.
colnet
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 18 września 2011, 19:37
Tematy: 1
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: colnet »

Jeżeli chodzi o światło i kontrast to jest taka sama różnica jak pomiędzy 25,4 a 30mm, czyli niezauważalna, inne czynniki na to wpływają bardziej niż grubość tubusu. :-D
PaPaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 23 maja 2015, 08:48
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: PaPaj »

Trochę poszperałem i różnica to m.in. zakres regulacji pionowej i poziomej. Jest to ok. 50% różnicy. Ważne do strzelań długodystansowych(?). Jeśli jednak ktoś miał możliwość sprawdzenia różnic w praktyce, to chętnie skorzystam z doświadczeń.
artek3251
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 13 grudnia 2015, 20:57
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: artek3251 »

Tak jak pisałeś różnica jest tylko w zakresie regulacji pionowej ,ale to Ci nie potrzebne jeśli nie strzelasz na duże dystanse, no i jeszcze musisz mieć montaż z regulacją micro skosu żeby wykorzystać maksymalnie regulacje.
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 554
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 10
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: wichura »

rek pisze: 05 listopada 2021, 17:44 Wg mojej teoretycznej wiedzy grubszy tubus przełoży się na:
- większy zakres regulacji
- wyższy koszt montażu
- większą trudność w znalezieniu/wykonaniu montażu zapewniającego wysokość osi optycznej równie nisko co przy średnicy mniejszej
:piwo:
artek3251 pisze: 21 grudnia 2022, 20:40 Tak jak pisałeś różnica jest tylko w zakresie regulacji pionowej ,ale to Ci nie potrzebne jeśli nie strzelasz na duże dystanse, no i jeszcze musisz mieć montaż z regulacją micro skosu żeby wykorzystać maksymalnie regulacje.
No właśnie cały wic na tym polega żeby nie kombinować z regulowanymi montażami, tylko żeby sama luneta miała odpowiedni zakres regulacji. Pogadaj z użytkownikami SS-ów
.177, .22, .25, .30, .44
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: rek »

Niedawno przeglądałem trochę materiałów o błędzie paralaksie (nie jestem teraz pewny, ale chyba to było tu) i znalazłem wzmiankę o negatywnym wpływie zastosowania mechanizmu o większym zakresie regulacji (co raczej dotyczy tubusów 30mm) na ten efekt. Aczkolwiek nie dowiedziałem się, czy dotyczy to całego zakresu regulacji, czy tylko jego skrajnych części?
Czyli jeśli ktoś nie strzela w szerokim zakresie dystansów, to może montaż z mikroskosem będzie jednak lepszym wyborem niż większy tubus?
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3662
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: bezduszny »

rek pisze: 05 listopada 2021, 17:44 Wg mojej teoretycznej wiedzy grubszy tubus przełoży się na:
- większy zakres regulacji
- wyższy koszt montażu
- większą trudność w znalezieniu/wykonaniu montażu zapewniającego wysokość osi optycznej równie nisko co przy średnicy mniejszej
- być może na większą szansę na zawadzanie dźwignią ładowania o tubus
I na nic więcej, może poza większą trudnością przy sprzedaży.
- 34mm to też więcej światła.
- Trudności ze sprzedażą nie ma jak luneta jest dobra jakościowo i chcesz sprzedać a nie sprzedawać
- montaże czy 30 czy 34mm są dostępne bez problemu
- wysokości są dostępne bez problemu
- ceny są takie same... sam zobacz
https://www.audere.sm/product/accessori ... ope-rings/
https://www.audere.sm/product/accessori ... ope-mount/
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: rokasa58 »

rek pisze: 25 grudnia 2022, 11:25 Niedawno przeglądałem trochę materiałów o błędzie paralaksie (nie jestem teraz pewny, ale chyba to było tu) i znalazłem wzmiankę o negatywnym wpływie zastosowania mechanizmu o większym zakresie regulacji (co raczej dotyczy tubusów 30mm) na ten efekt. Aczkolwiek nie dowiedziałem się, czy dotyczy to całego zakresu regulacji, czy tylko jego skrajnych części?
Czyli jeśli ktoś nie strzela w szerokim zakresie dystansów, to może montaż z mikroskosem będzie jednak lepszym wyborem niż większy tubus?
Ja zrozumiałem,że dotyczy to lunet za dolara. :-D
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
TwardyHans
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 01 marca 2022, 19:28
Tematy: 2
Lokalizacja: Zgorzelec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: TwardyHans »

Drogi kolego, ja z takimi pytaniami jak te! Dzwonię do działu technicznego Delta Optical i korzystam z fachowej wiedzy. Chcesz konkretów to szukaj u źródła! A pózniej zadzwoń do kilku innych firm i zapytaj o to samo w celu weryfikacji. Na forach znalazłem bardzo dużo informacji ale bardzo mało wiedzy, dlatego dzwonię do producentów i pytam. Zapewniam Cię że na twoje pytanie odpowiedź jest i to zasadnicza ale musisz sobie to sprawdzić sam… nie podaje się odpowiedzi na tacy!
3 dni przed zawodami zawsze coś nawala…
turcin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 09:29
Tematy: 7
Lokalizacja: Szczęsne GM
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: turcin »

Ooo serio? A forum właśnie po to jest, żeby zadać pytanie i otrzymać odpowiedzi. Skoro już zadzwoniłeś i się dowiedziałeś, to po co każdy ma to robić? Dołączyłeś do miejsca, które z założenia pomaga w dzieleniu się wiedzą. Tak przynajmniej ja to sobie wyobrażam😉
Gra w Tetrisa nauczyła mnie jednego, jak się dopasujesz to znikniesz.
Pompka Mossberg, Arex Delta Gen 2, Czesia P09 9x19, Bergara B14 BMP 6.5 Cm, Canik Rival, CZ457 24"
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1949
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: Dexter »

Hans, ależ Ty jesteś twardy! Musisz mieć za***iście silną psychikę!
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: rek »

rokasa58 pisze: 25 grudnia 2022, 12:21 Ja zrozumiałem,że dotyczy to lunet za dolara. :-D
Nie wiem, nie widziałem 30 mm za 1 lub kilka $, natomiast sugestię dążenia do uzyskania pracy optyki konkretnie w środkowym zakresie ustawień krzyża usłyszałem (padło tam słowo "justowanie" jako ich usługa na tym polegająca) bezpośrednio w serwisie Delty podczas rozmowy o DOT FFP, i domyślam się że powodem był jakiś czynnik związany z jakością obrazu, może być to np. właśnie błąd paralaksy?
bezduszny pisze: 25 grudnia 2022, 11:58 - 34mm to też więcej światła.
Dlaczego? Światło raczej nie podąża całym przekrojem tubusa, a wpływie średnicy soczewek wewnętrznych na światło - przyznaję że dotąd nie słyszałem.
bezduszny pisze: 25 grudnia 2022, 11:58 ...
- montaże czy 30 czy 34mm są dostępne bez problemu
- wysokości są dostępne bez problemu
- ceny są takie same... sam zobacz
Yyy... jesteśmy na Forum-bron.pl -> Strzelectwo pneumatyczne -> Optyka :-D
Dostępność montaży po 700/1050 zł jest tak samo atrakcyjna jak dostępność mieszkań po 12 tys/m2, są ale wiesz...
TwardyHans pisze: 25 grudnia 2022, 12:49 Drogi kolego, ja z takimi pytaniami jak te! Dzwonię do działu technicznego Delta Optical (...)
No właśnie, sam powołałem się na kontakt z nimi, ale drugiej strony z takim niezrozumieniem potrzeby korzystania z niedostrojonej ostrością lunety (nasze HFT) nigdzie się nie spotkałem.
edit: nigdzie jak tam, miało być
Ostatnio zmieniony 25 grudnia 2022, 21:45 przez rek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 946
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: Ultra3000 »

TwardyHans pisze: 25 grudnia 2022, 12:49 Drogi kolego, ja z takimi pytaniami jak te! Dzwonię do działu technicznego Delta Optical i korzystam z fachowej wiedzy. Chcesz konkretów to szukaj u źródła! A pózniej zadzwoń do kilku innych firm i zapytaj o to samo w celu weryfikacji. Na forach znalazłem bardzo dużo informacji ale bardzo mało wiedzy, dlatego dzwonię do producentów i pytam. Zapewniam Cię że na twoje pytanie odpowiedź jest i to zasadnicza ale musisz sobie to sprawdzić sam… nie podaje się odpowiedzi na tacy!
A ja robię dokładnie tak samo tyle ze odwrotnie: najpierw radzę się kolegów na forum a później...nie muszę dzwonić nigdzie... 8-)
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3662
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jakie różnice pomiędzy lunetami 30mm, a 34mm.

Post autor: bezduszny »

rek pisze: 25 grudnia 2022, 13:43 Dlaczego? Światło raczej nie podąża całym przekrojem tubusa, a wpływie średnicy soczewek wewnętrznych na światło - przyznaję że dotąd nie słyszałem.
Zawsze możesz zadzwonić do Vortex'a, Delty czy innych znanych producentów i powiedzieć im... że się mylą przechodząc ze standardu 30mm na 34mm :one:
rek pisze: 25 grudnia 2022, 13:43 Yyy... jesteśmy na Forum-bron.pl -> Strzelectwo pneumatyczne -> Optyka
Dostępność montaży po 700/1050 zł jest tak samo atrakcyjna jak dostępność mieszkań po 12 tys/m2, są ale wiesz...
No przykro mi, ze nie ma dobrych montaży za dolara...
co nie zmienia faktu, że te dwa parametry (średnica tubusu i wysokość montażu) nie wpływają na cenę u renomowanych producentów.

Nie zmienia to też faktu, że widzę na stronach sporo pneumatyków w cenach wyższych niż nie jeden AR15...
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”