Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: ArturR »

Miałem małego Leupolda 3-9x33 i jest to bardzo dobra luneta do HFT.
Sprzedałem go tylko dlatego, bo na 42 metrze trochę brakowało mi powiększenia(rzeczywiste max powiększenie w tej lunecie to ok. x8)
Duży Leupold 6,5-20x40 to już inna bajka. Do dyspozycji dużo większe powiększenia, dużo lepszy obraz(mowa o wersji VX-3) dużo lepsze i powtarzalne kliki wieżami, bardzo dobra do sylwetek, rekreacji i też do HFT.
Mam na sprężynie i pcp, jestem zadowolony i mogę polecić.
Awatar użytkownika
camelot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 24 lipca 2018, 14:20
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: camelot »

Znalazłem jeszcze taką lunetkę jak ją porównacie do DOT-a 4x16-42 tytanium
Bushnell 4,5-18x40 AR Optics DZ 224 Valkyrie
cenowo zbliżona
HW 97KT(Hogan), HAWKE 3x9x40 AO ,HAWKE 3x12x40 AO Delta Optica Titanium 4-16x42 AO
HW 97 long (Hogan)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Yurko »

Lupka fajna, tylko nie bardzo podoba mi się adnotacja w manualu: Calibration Reference Zero Distance: 50 Yards Ammo Load: 40 gr .22 LR, Muzzle Velocity 1240 FPS" :-D
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Leon83 »

Nie porównujcie chińskiego Bushnell’a do japońskiej Delty.... Jeśli kolega nie wie co kupić to niech jedzie na jakieś zawody i poprosi uczestników o chwilę „sam na sam” z lunetą. Popatrzy i wybierze. Bez patrzenia nie zobaczy różnicy. Za 1,5kpln masz przynajmniej parę szkieł m.in. Dot, Vortex DT, mały EFR, SWFA itp.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
tekado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 10 września 2009, 21:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: tekado »

Strzelam drugi rok z SS'a 10x42 mildot. Strzelałem na zawodach, przeczytałem prawie całe internety utwierdzając się że jest to świetna lupka do HFT. Aż tu nagle spojrzałem przez inne szkła: Vortex DB 4,5-16x44 no i się zakochałem.

Morał z tego taki, że oczekiwania wobec lunety, wada wzroku czy umiejętności strzelca zmieniają się w czasie, więc coś co było najlepszym wyborem dwa lata temu, mogło w międzyczasie przestać nim być.

Przypomnę jeszcze porzekadło: najlepszy sprzęt to taki z którego się długo i namiętnie strzela.
FX Streamline + Vortex DB 4-16x44
falma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 17 grudnia 2017, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: falma »

Co to za luneta ta Vortex DB 4,5-16x44?
Marcin
Vortex Diamondback Tactical 4-16x44@S400
Awatar użytkownika
tekado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 10 września 2009, 21:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: tekado »

Ładna. Czarna. :wink:

Ma siatkę EBR-2C (bez podświetlenia)Obrazek

Urzekła mnie w niej głębia ostrości, przy powiększeniu x12, na ósmym metrze nie miałem dyskomfortu żeby zobaczyć krzyż, AO ustawione na 23 metr, a przy trzydziestym którymś obraz zaczynał być lekko nieostry. Poza tym można się spodziewać wszystkiego z tej półki cenowej: praca wież bez zarzutu, zero trzyma, kontrola paralaksy w normie. Można zapytać kolegi Cin91, o więcej szczegółów.

Link do strony producenta: vortex Diamondback Tactical
Ostatnio zmieniony 29 stycznia 2020, 16:36 przez tekado, łącznie zmieniany 1 raz.
FX Streamline + Vortex DB 4-16x44
Awatar użytkownika
tekado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 10 września 2009, 21:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: tekado »

Użyłem tej lupki na zawodach i jestem z niej bardzo zadowolony. Muszę obeznać się jeszcze z nieostrościami, bo na razie rozpoznaję tylko 40+ metrów, odróżniając je od 35m.
FX Streamline + Vortex DB 4-16x44
Awatar użytkownika
wooden
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2018, 06:56
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: wooden »

Od kilku dni tracę wieczory na przeglądanie różnych szkieł od 500 do 2000zł i tak prawdę mówiąc dużo z tematu jest już słabo dostępne.
Znalazłem jednak coś takiego...
Czy ktoś miał może kontakt z Hawke AIRMAX 30 TOUCH 3-12×32 AMX IR?
Ewentualnie jak się Wam widzi według danych "na papierze" jako doświadczonym strzelcom taka luneto do HFT?
Miała by siedzieć na sprężynie więc pewnym plusem jest dożywotnia gwarancja
Link do strony producenta
Hawke Airmax 30 3-12x32

Do tego mam jeszcze tamat poboczny, ponieważ przeglądałem też produkty Chińskie mam pytanie odnośnie:
- jasności (czy średnica tubusu 35mm poprawi jasność w stosunku to np. tak polecanego w temacie Burrisa czy soczewka i tak ograniczy ilość światła?)
- błędu paralaksy (jak średnica tubusu 35mm wpływa na błąd paralaksy - czy wogóle ma jakikolwiek wpływ?)
- przefokusowania (z racji że chińczyk w praktyce = brak gwarancji wybrałem lunety bez AO, czy można każdą lunetę dowolnie przefokusować? Znalezione egzemplarze mają paralaksę ustawioną fabrycznie na 100Y)

Linki do produktów:
Ohhunt 2,4-15x32
Ohhunt 1,25-9x28
I opcja budżetowa
Ohhunt 1,75-10x24

Domyślam się że jakość szkieł czy to Burrisa czy to Hawke będzie lepsza niż "Chińskich kuzynów" jednak może to jest też jakaś opcja
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: ArturR »

@wooden - proponuję zacząć od przeglądania list startowych zawodów, które są tutaj w dziale Tablica ogłoszeń --> Archiwalne ogłoszenia. Tam zobaczysz jakie lunety na sprężynach używają zawodnicy HFT2.
Później można porównać te listy z wynikami zawodów, i dowiesz się np. jakich lunet używa czołówka HFT2.
Potem jechać na duże ogólnopolskie zawody. Tam jest największa szansa by np. na Zero Range na żywo obejrzeć u kolegów dużo różnych lunet. Dopiero wtedy decyzja o zakupie konkretnej lunety.

Hawke Airmax 30 3-12x32 na papierze wygląda bardzo dobrze do HFT.
Producent deklaruje że luneta ostrzy dystans już od 9-go metra. Wystarczające powiększenie i obj.32mm, więc powinien być mały błąd paralaksy.
Ogólnie różne modele lunet Hawke są dość popularne na wiatrówkach, i w niejednym przypadku używane z dużym powodzeniem.
Nie wiem jak w przypadku konkretnie tego modelu. Na PCP wiadomo że da radę, ale czy na mocnej sprężynie też ? Nie wiem.
Źle zrozumiałeś info producenta o "dożywotniej gwarancji". Tam jest napisane Worldwide Warranty a nie Lifetime Warranty.

"Temat poboczny" i markę Ohhujt raczej bym odpuścił. To coś w stylu "wszyscy o tym mówili, ale nikt tego nie widział".
Postaw na pewne sprawdzone rozwiązania. A sprawdzone na sprężynie to np. SWFA SS, Burris Timberline, Vortex Diamondback, Weaver RV9 czy Leupold VX-2.
SS, Vortex i Burris z balistycznymi siatkami, a Weaver i Leupold "goły krzyż" duplex. Wybór siatki/krzyża też trzeba przemyśleć.
Wszystkie te lunety mieszczą się w podanym budżecie i jeszcze zostanie na dobry montaż.

powodzenia
art.
Awatar użytkownika
Wiecho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 869
Rejestracja: 28 stycznia 2006, 23:10
Tematy: 10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Wiecho »

wooden pisze: 07 maja 2020, 21:33 jak się Wam widzi według danych "na papierze" jako doświadczonym strzelcom taka luneto do HFT?
Na papierze wygląda naprawdę świetnie. Biorąc pod uwagę doświadczenie i zaangażowanie Hawke w ofertę lunet wiatrówkowych można domniemywać, że wytrzymałość będzie na przyzwoitym poziomie. Co do gwarancji, faktycznie jest dożywotnia, jednak warto zapoznać sie ze szczegółowymi warunkami.
wooden pisze: 07 maja 2020, 21:33Miała by siedzieć na sprężynie
W przypadku sprężyny zwróć uwagę na bardzo istotny parametr.
Zero eye relief riflescope to suit minimum recoil
Gdyby chodziło o PCP, zachęcałbym, mimo dość wysokiej ceny, do eksperymentu z zakupem, jednak wygląda, że ta luneta nie jest dedykowana do wiatrówek sprężynowych.

Jeśli idzie o Ohhunta:
wooden pisze: 07 maja 2020, 21:33Ohhunt 2,4-15x32
Ohhunt 1,25-9x28
I opcja budżetowa
Ohhunt 1,75-10x24

Domyślam się że jakość szkieł czy to Burrisa czy to Hawke będzie lepsza niż "Chińskich kuzynów" jednak może to jest też jakaś opcja
Miałem przygodę z Ohhuntem za ok. 150USD. Spotkało mnie rozczarowanie na tyle duże, że zaniecham już tego typu kosztownych eksperymentów. Luneta wyposażona bardzo hojnie, ze znakomitym - szczegółowym i podświetlanym krzyżem, nie oferowała deklarowanych parametrów powiększenia, paralaksy i jakości optyki. Choć cena na aliexpress wydawała się bardzo atrakcyjna, odsprzedałem lunetę ze znaczną stratą. Po uświadomieniu wszystkiego kupującemu.
LG300 Dominator, AirArms FTP900, FWB P44
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Yurko »

Ten znaleziony przez Kolegę nowy Hawke jest rzeczywiście śliczny:

Hawke Airmax 30 Touch 3-12×32 AMX IR https://www.airgunmagazine.co.uk/news/f ... le-winner/
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale szczerze mówiąc, kto tu jest chętny zapłacić za niego 1600-1700 zł? (Czyli mniej-więcej tyle co za wspominanego już w tym wątku Vortex -a Diamondback Tactical 4-16x44 FFP)
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
wooden
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2018, 06:56
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: wooden »

Co do gwarancji Hawke doczytałem że jest dożywotnia, lecz na terenie EU ograniczona do 10 lat.

Z tego co przeszukałem ma być też niedługo pod HFT Optisan CP 3-12x32
Optisan 3-12x32

Seria EVX z Optisana też wygląda ciekawie (10x44 / 3-12x44 / 4-16x44), trochę droższa od Vortexa... ciekawe jak z jakością... siatka chyba nawet bardziej mi się podoba niż w Vortexie:
Obrazek

No nic... kolejne do przemyślenia.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Yurko »

Pamiętaj, że w cenie Optisana EVX są uszczelnione metalowe zakrywki! (w EVE są plastykowe)

Obrazek
https://www.krale.shop/en/scope-cover-o ... obj-50-mm/

A Vortex-a dostajesz z reguły tylko w "stringach"... :wink:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
wooden
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2018, 06:56
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: wooden »

Właśnie gdzieś w tematach przewinęło mi się że masz/miałeś Optisana... jaka jest Twoja opinia na temat tej lupki? Miałeś też może jakieś doświadczenia z Dimondbackiem? Jak by wypadło porównanie szkła Vortex do Optisana?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”