50 m. bez podpórki

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

rootci
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 21 lutego 2018, 11:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Kujawsko - pomorskie
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

50 m. bez podpórki

Post autor: rootci »

Panowie Strzelcy,
oceńcie fachowym okiem moje wyniki. Strzelam regularnie od 2 lat, ale zaczynałem po 40-tce
i nawet nie wiem, czy warto je komukolwiek pokazywać.
Pozycje tylko dwie - stojąca i klęcząca - bez żadnych zewnętrznych podpórek dla broni i strzelca.
Po jednej serii 20-strzałowej z każdej pozycji na 50 metrów, tarcza sportowa 155 mm. Sprzęt podany w stopce.

1. klęcząca, 20 strzałów celnych, 60% punktów.

Obrazek

2. stojąca z wolnej ręki, 19 strzałów celnych, 51% punktów.

Obrazek
Hatsan 90 Vortex, Hawke Vantage 4x32
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: Marek Mikszan »

Po pierwsze pokazywać warto bo zawsze można czegoś się dowiedzieć.
Po drugie masz taki rozrzut na tarczy że ciężko stwierdzić co jest tego przyczyną, kondycja, technika czy broń.
Spróbuj strzelić z pozycji leżąc z podpórką. Ale przyłóż się do tego czyli nie celuj głową tylko bronią, równo ciągnij za spust i nie na 50 m tylko na 10 m bo nie wiem z czego strzelasz. Da się strzelać z wiatrówki na taki dystans ale nie z każdej. Są tu mądrzejsi z tej dziedziny ode mnie. Jeżeli z pozycji leżąc będziesz strzelał mniej więcej w jedno miejsce to znaczy wina leży po Twojej stronie. Czyli technika i kondycja.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
Awatar użytkownika
kamazek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 marca 2016, 00:19
Tematy: 14
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: kamazek »

Raczej ustaw cel na 20-25 metrze.
Pozycja siedząca przy stoliku, wiatrówka na dłoni, dłoń na zrolowanym kocyku, zawsze ten sam chwyt.
Celuj w kropkę na papierze (duży cel rozleniwia :wink: ), np. 10 strzałów celując tylko w kropkę !!!
Zobaczysz gdzie układają ci się przestrzeliny, potem można skorygować ustawienia lunety.
Jeżeli strzelasz z Hatsana ze stopki, to skupienie powinno być na 5 zł, jeżeli mniej, to super :-D
Strzelanie ze stojaka na 50 m to bardziej test strzelca, a Ty powinieneś sprawdzić karabinek, lunetę, śrut i prawidłowość składania się :one:
------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :-D
rootci
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 21 lutego 2018, 11:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Kujawsko - pomorskie
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: rootci »

Dziękuję za rady i rozumiem Wasze obiekcje, bo rozrzut rzeczywiście jest duży, ale też chodzi mi właśnie o postawy niestabilne, takie w "warunkach bojowych" czy "z marszu", a nie z podpórkami.
To ma być sprawdzian strzelca i jestem ciekawy, jakie Wy osiągacie rezultaty w identycznych lub podobnych warunkach, i do czego mam dążyć ? Jakie wyniki w postawie klęczącej i stojącej z wolnej ręki można uznać za dobre, a jakie za bardzo dobre ?
Jeżeli to nie jest ten dział, to wskażcie, w którym o to pytać.
Hatsan 90 Vortex, Hawke Vantage 4x32
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: Aligatius »

Aż sam jestem ciekaw, jak wyjdzie mi strzelenie tarczki 14x14 z wolnej ręki w pozycji stojącej na 50m i wrzucę dla porównania fotki. Nigdy nie sprawdzałem skupienia w ten sposób, ale spodziewam się, że łatwo nie będzie. Masz rację, że ten wynik zdecydowanie bardziej świadczy o strzelcu, niż o sprzęcie.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: Marek Mikszan »

Pozycja stojąc z karabinu jest najtrudniejsza z pozycji ponieważ uogólniając jest najbardziej "chybotliwa". Kołyszesz się na wszystkie strony. Jeżeli mówimy o tarczy to zmieszczenie się w dziewiątce to bardzo dobry wynik. Znajdź na youtubie relacje z tegorocznych mistrzostw świata które odbywały w Deli. Zawodnicy w finale mieszczą się pomiędzy 10 a 10,9. Żeby to osiągnąć trzeba dużo a nawet bardzo dużo trenować i nie tyle przepuszczać przez lufę kilogramy ołowiu ale strzelać na sucho.
Sam sobie odpowiedź na pytanie czy chcesz strzelać do tarczy bo tam celem jest 10,9 czy do różnego rodzaju celów gdzie margines błędu jest większy i łatwiej trafić.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: Yurko »

Marek Mikszan pisze:Pozycja stojąc z karabinu jest najtrudniejsza z pozycji ponieważ uogólniając jest najbardziej "chybotliwa". Kołyszesz się na wszystkie strony. Jeżeli mówimy o tarczy to zmieszczenie się w dziewiątce to bardzo dobry wynik. Znajdź na youtubie relacje z tegorocznych mistrzostw świata które odbywały w Deli. Zawodnicy w finale mieszczą się pomiędzy 10 a 10,9. Żeby to osiągnąć trzeba dużo a nawet bardzo dużo trenować i nie tyle przepuszczać przez lufę kilogramy ołowiu ale strzelać na sucho.
Sam sobie odpowiedź na pytanie czy chcesz strzelać do tarczy bo tam celem jest 10,9 czy do różnego rodzaju celów gdzie margines błędu jest większy i łatwiej trafić.
Nie rozumiem co to za rady. Ten człowiek strzela jak snajper! Z wolnej ręki , ze sprężynowej wiatrówki z lunetą przez którą na 50 metrów niczego nie widać. Ja bym mu nie dawał żadnych rad, tylko bym się zapytał ile kosztują u niego lekcje...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3027
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: jurek40b »

Strzelanie z niestabilnej pozycji na 50m, z limitowej wiatrówki, to klasyczna zabawa. Nic więcej.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: Aligatius »

No to obiecana tarcza: 50m pozycja stojąca bez podpórki, przykręcony tłumik (tak miałem wyzerowaną lunetę). W tej pozycji nie ma dla mnie mowy o precyzyjnym strzelaniu. Wszystkie 10 strzałów w tarczy, ale skupieniu czy precyzyjnych strzałach można zapomnieć. Autorowi wątku poszło lepiej.
Obrazek
AT44 10 LW; Beretta 92FS
rootci
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 21 lutego 2018, 11:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Kujawsko - pomorskie
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: rootci »

Dzięki za wszystkie uwagi i tarczę, a już post kolegi Yurko całkowicie mnie zastrzelił i nie wiem, co na niego odpowiedzieć...
Filmy z mistrzostw świata chętnie obejrzę, bo zawsze warto zobaczyć, jak robią to najlepsi, ale jako punkt odniesienia interesują mnie przede wszystkim wyniki strzelców z forum, bo do tamtych nigdy nie dojdę.
Nie zgadzam się z opinią, że strzelanie z wolnej ręki jako mniej celne nie ma większego sensu i jest tylko zabawą - ma taki sam sens jak precyzyjne strzelanie na skupienie, tylko że tam wyniki mierzy się w częściach milimetrów, a tu w jednostkach trochę większych lub jak w moim przypadku w ilości punktów. Kiedy zaczynałem strzelanie, to z cieszyłem się, gdy z pozycji klęczącej uzyskiwałem ich 40 % (cały czas mówię o serii 20 strzałów na 50 m), później tak jakoś samo z siebie zaczynało robić się 50%, a ostatnio kilka razy udało mi się zbliżyć do 60%.
Z tego skromnego doświadczenia mogę powiedzieć, że z "kolana" da się wypracować w miarę stabilne rezultaty przez dłuższy okres. Gorzej jest ze stojącej, bo tu bardzo duże znaczenie ma dyspozycja dnia. Niekiedy krzyż sam zatrzymuje się w środku tarczy, ale częściej lufa ciąży tak, że o dobrym wyniku można zapomnieć. Tym niemniej i tu da się wypracować jakiś postęp, tylko że wolniej, za to satysfakcja będzie większa.
Odpowiadając samemu sobie na pytanie mógłbym powiedzieć, że gdyby udało się w miarę powtarzalnie strzelać z "kolana" około 70% punktów, a ze stojącej ponad 55%, to nic więcej od życia bym nie chciał, a przecież droga do tego celu jeszcze bardzo daleka, potem można zwiększyć jeszcze trochę odległość itp., itd.
Uważam też, że strzelanie do tarczy jest najlepsze, bo jest najbardziej wymierne i najłatwiej zobaczyć, jakie robi się postępy, w którą stronę w danym dniu zbaczają strzały itp. Do przedmiotów też jest fajnie, na przykład przed serią lubię strzelić kontrolnie do denka puszki po "Tigerze", żeby sprawdzić, czy luneta trzyma zero.
Czy chciałbym zmienić karabinek ? Przy strzelaniu z niestabilnych postaw milimetrowa precyzja nie ma aż takiego wielkiego znaczenia, Hatsan z Vorteksem mi pasuje i gdybym miał go zamienić, to tylko na sprężynę gazową. W grę wchodziłby przede wszystkim HW90, ale to ciężki sprzęt i do strzelania z wolnej ręki się nie nadaje.
Pozdrawiam i liczę na jeszcze jakieś tarcze.
Hatsan 90 Vortex, Hawke Vantage 4x32
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3027
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: jurek40b »

Kolego piszesz, że ciąży ci karabinek na lufę i że hw90 jest za ciężkie. Coś dziwnego piszesz. Jako posiadacz kilku hatsanów w polimerze, wiem jedno. Strzelanie z tych karabinków, ma sens tylko po dużym dociażeniu kolby. A wtedy hatsan spokojnie waży ponad 5kg. I na pewno nie ciąży na lufę. Bez dociążenia, na 50m, w puszkę będzie trudno trafić.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
rootci
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 21 lutego 2018, 11:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Kujawsko - pomorskie
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: rootci »

W takim razie nieprecyzyjnie napisałem - w denko puszki strzelam z klęczącej i da się to robić powtarzalnie, ze stojącej próbowałem, ale to za duże wyzwanie. Tej samej broni używam do obu postaw, dlatego musi być uniwersalna, a dociążony Hatsan i HW90 takie nie są. To nie tylko moja opinia, ale kilku kolegów też pisało, że Weihrauch z wolnej ręki męczy po kilku strzałach ze względu na wagę.
Hatsan 90 Vortex, Hawke Vantage 4x32
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: Krzych »

Bardzo spodobałoby się Tobie strzelanie Silhouette, podejrzewam.
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3027
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: jurek40b »

Strzelanie z tzw "wolnej ręki " z ciężkim karabinkiem jest wyzwaniem dla kręgosłupa. Żeby mieć efekty, musisz być dobrze wysportowany, mieć strój strzelecki. I co ważne zmienić sprzęt. Hatsan 90, to puszkobijca z dobrym spustem i tyle. Miałem z dużych wiatrówek hw80, zrobioną w 100%, z osadą customową. W denka takiego tigerka, trafiłem powtarzanie z 60m, w zakretki pet na 50m. A w puszki po Red Bull, trafiałem na 100m. Na 30m zamykałem kilka strzałów w 20 groszy . Tylko to wszystko z podpórki. Z hatsana 70-90, o takich wynikach nie da się pomyśleć. A jak naprawdę chcesz mieć skupienia jeszcze lepsze to PCP. Łatwiej. Widziałem skupienie z cz200 na 50m, lepsze niż ja robiłem na 30m.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: 50 m. bez podpórki

Post autor: Marek Mikszan »

Karabiny i wiatrówki sportowe ważą ok 5 kg. W pozycji stojąc karabinu się nie "trzyma". Można powiedzieć że on się o ciebie opiera. Kolba zablokowana policzkiem i odpowiednio ustawioną prawą ręką ( jeżeli jesteś praworęczny). Na lewej karabin tylko się opiera.
Jeżeli będziesz go trzymał i napinał mięśnie to nie wytrzymasz tak długo.
Zacznij strzelać na krótszych dystansach. Na 10 metrów to prawie każda sprawna wiatrówka strzela dobrze. Nauczysz się strzelać to zwiększysz dystans.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”