Ważenie śrutu.

Tematy związane z dyscypliną strzelecką Air Benchrest.

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: rokasa58 »

dolech pisze:A to już zależy od producenta i rodzaju śrutu.

W mojej opinii można to zrobić jedynie kontrolnie względem partii śrutu, ale nie na śrucie, którym chcesz celnie strzelać. Jest taki moment, że w określonym otworze średnica otworu jest już zbyt mała, jeśli zetniesz choćby pyłek ołowiu z główki, celność poszła na spacer.
Z tym pyłkiem to bym nie przesadzał.Czasami używam sizera 4,5mm i jak widać na zdjęciu lewy śrut ma "zdjętą" część główki i sukienki,ale na śrucie JSB nie robi to różnicy-tzn.nie widać tego na tarczy.Testuję teraz śrut H&N i RWS-sa.
Obrazek
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: jarni8 »

tommylee pisze: 22 listopada 2019, 20:59 Nie jest tak do końca.
Wiatrówka Steyr, lufa oryginalna.
Mimo że grupy wydają się podobne odrzucam matryce, które mają odskoki jak matryca po lewej.
W mojej ocenie dobry śrut "rozbija" otwór przestrzeliny od środka na zewnątrz.

IMG_20191110_185039.jpg
Cześć, nieco odkopię temat. Tommylee - robiłem testy i wyszły mi praktycznie identyczne grupy jak Tobie, też na 42m ;) Ale po kolei...

Nie dalej niż miesiąc temu dobierałem sobie matrycę do mojej setki. Miałem kupione 3 różne matryce Exacta 4.52 od Krzyska z 4HFT. Kupiłem także wagę na allegro z rzekomą dokładnością 0.001g. Chcąc sprawdzić czy całe to ważenie śrutu ma sens wyjąłem 10 losowych śrutów i zważyłem każdy 10 razy w odstępach około 5 minut między seriami. Wyniki były obiecujące, bo przykładowa seria dla jednej śruciny wyglądała tak: 0.547, 46, 46, 47, 47, 45, 46, 47, 46... Czyli generalnie rzecz ujmując niezła powtarzalność i raczej można było wykluczyć, że raz zważymy jako 0.538 a raz jako 0.549. Zachęcony wynikami przeważyłem 3 puszki (3 różne matryce) po ~1/4 puszki każda. Wyniki były następujące:

Matryca 1 rok 23: około 15-20 śrutów poniżej 0.540, jakieś 80 śrutów w przedziale 0.540-0.555, i około 20 śrutów powyżej 0.555. Wyniki przypominały rozkład normalny ze szczytem w okolicach nominalnego 0.547g.
Matryca 30 rok 22: tak jak wyżej, z tym że zamiast rozkładu normalnego w przedziale 0.540 - 0.550 był "płaskowyż"
Matryca 13 rok 23: rewelacja - na 120 sztuk tylko 2 poniżej 0.540 (i to były chyba 539) oraz jakieś 2 sztuki powyżej 0.555 (też blisko tej wartości). Pozostałe śruty z tej matrycy ładny rozkład normalny z max w okolicach nominalnego 0.547g.

Mając cichego faworyta w postaci matrycy nr 13 wziąłem się za przestrzelanie. Przed strzelaniem każdej matrycy przetarcie lufy a następnie ~15 śrutów na chociaż symboliczne zaołowienie lufy i dalej już 4 grupy po 10 sztuk na 42m. Podparcie tył i przód karabinka, bez wiatru, bez słońca. HW 100 + Bushnell Elite 4200 z wkładki 1 strzałowej.

Matryca 1: średnio 7-8 strzałów pod groszówką i 2-3 odskoki,
Matryca: 13: średnio 9-10 strzałów pod groszówką i max 1 odskok,
Matryca 30 - nie strzelałem, bo wynik matrycy 13 mnie zadowolił na tyle wagą i wynikiem na tarczy, że uznałem iż nie ma sensu.


I tutaj dochodzę co najważniejszego punktu :-D

Zachęcony wyżej opisanymi wynikami pokusiłem się o eksperyment. Z matrycy nr 1 wziąłem 10 sztuk skrajnie lekkich <0.537, 10 sztuk idealnych 0.547 oraz 10 sztuk najcięższych >0.556. Strzeliłem 3 grupy i efekt był taki, że:

1. Środek ciężkości każdej grupy znajdował się 4,8 cm poniżej punktu celowania, co zgadzało się z Chairgunem i Chrono.
2. Wszystkie grupy wyglądały wręcz identycznie, żadna ani węższa ani szersza... ot takie +- groszówki

Zrobiłem test test na Chrono. Wzorcowe 547 na Chrono dmuchały około 240m/s. Lżejsze latały szybciej i było ok 242 m/s, a cięższe dały w granicach 237-238 m/s.


Moje wnioski:

1. Masa śrutu ma wpływ na prędkość, ale te 2-4 metry są praktycznie niewidoczne na tarczy, co także potwierdza chociażby Chairgun,
2. Masa to jedynie jedna zmienna. Wydaje się, że znacznie ważniejszy może być rozkład masy (kształt), co już jest praktycznie niemożliwe do wychwycenia.


W efekcie zwróciłem wagę i odpuściłem sobie ważenie śrutu ;) Jedyna selekcja jaką robię to "optyczna", tj. sprawdzam czy główka ma +- okrągły kształt i brak większych rys oraz przede wszystkim czy sukienka jest niepogięta. "Odrzuty" idą na ćwiczenia postaw wymuszonych do HFT albo strzelanie bliskich figurek > 15m.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Kacper_Potocki »

Ja dużo ważę i zastanawiam się nad sensem tego, bo tracę sporo czasu, a w tym czasie mógłbym strzelać. W przypadku JSB różnice w wadze Exactów jakie mam (około 20 różnych puszek) to średnio od 0,536g do 0,562g, ale ~95% mieści się w zakresie 0,544g - 0,553g.

Fajnie, że trafiłem na ten temat, bo chciałbym, aby ktoś mądrzejszy wyliczył/podał jaki opad będzie miał śrut, który leci wolniej o 5m/s. Dlaczego pytam o taki konkretny? Bo różnica między najwolniejszym, a najszybszym w mojej HW30 to właśnie 5m/s. Znając odpowiedź na to pytanie będzie można podjąć decyzję - ważyć, czy olać ważenie i tylko oglądać. Czy to będzie powiedzmy 2mm opadu ma odległości 25m? Wiatrówka mi pluje 175m/s Exactem, a przy 25m już jest pewnie 165m/s.

No i teraz jeśli przeważonym śrutem sam system ma różnice 5m/s, to wagą może dołożyć powiedzmy 3m/s w tych ekstremalnych przypadkach. Czyli różnica łącząc powtarzalność systemu + waga śrutu to 8m/s. Czy to dużo? Będzie widoczne na tarczy na 25m?
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Yurko »

Jeśli ta różnica prędkości początkowej wynosi 5% i założymy że średnia prędkość zmienia się tak samo to takiego samego rzędu będzie różnica czasu dotarcia pocisku do celu. A skoro różnica opadu jest proporcjonalna do różnicy kwadratów między tymi czasami... Czyli mi się zdaje, jeśli się nie pogubiłem w obliczeniach, że w tym przypadku wyjdzie ok 0,01 m czyli 10mm ? :shock:
Prawdę mówiąc to się zdziwiłem. Chyba, że mi się jednostki pomyliły... :wink:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: tommylee »

jarni8 pisze: 17 kwietnia 2023, 21:18 Lżejsze latały szybciej i było ok 242 m/s, a cięższe dały w granicach 237-238 m/s.
Szkoda, że nie umieściłeś tarcz.
Jak prędkość mieści się w granicach 4 m/s to ciężko zobaczyć różnicę na tarczy.
Dość często śrut wystrzelony z niska prędkością uderzy wyżej w tarcze a ten z wyższą niżej.
Lepszym rozwiązaniem będzie mycie i smarowanie śrutu. Powinieneś mieć mniej odskoków.

Ja ważę śrut po to, żeby odrzucić śruty skrajne wagowo.
W jednych ołowiu jest za mało a w innych za dużo. Matryca ma taką samą pojemność.
Też nie lubię tego robić ale robię, żeby mieć święty spokój i spokojny umysł. :one:
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Januszpelle »

Kacper_Potocki pisze: 17 kwietnia 2023, 21:41 Ja dużo ważę i zastanawiam się nad sensem tego, bo tracę sporo czasu, a w tym czasie mógłbym strzelać.

Różne są zainteresowania.
Jedni kolekcjonują karabinki, inni je tylko rozbierają, a Ty możesz ważyć śrut, ważne by to sprawiało przyjemność. :-)

Mnie nie bawi ważenie śrutu, ale też nie stanowi problemu przeważenie 50 szt czy nawet 100 szt śrutu.
Głupio jest wtedy, gdy przejedziesz pół Polski i zobaczysz taki odskok jak na fotce poniżej.
Śruty z jednej paczki Exact, odległość 50m, w środku 0,545 i odskok w dół o wadze 0,565.

Obrazek
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Kacper_Potocki »

Jeśli Yurko wyliczył dobrze, i na odległości 25m może być w moim karabinku 10mm opadu, to warto ważyć.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: tommylee »

Jeżeli masz opad na 25m 1cm to nie jest wina wagi a po prostu zwykły odskok i ważenie ci nic nie da.
Chyba, że masz prędkość niestabilną.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 590
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 19
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Jorguś »

Zauważyłem że wszyscy z Was którzy przyznają się do ważenia śrutu robią moim zdaniem podstawowy błąd. Uważam że bez sensu jest dzielenie ważonego śrutu przeważnie tylko na trzy grupy, pierwsza 0,530 - 0,540, druga 0,540 - 0,550, i trzecia 0,550 - 0,560 a skrajne odrzucacie. Moim zdaniem skoro i tak mamy wazony śrut z dokładnością do trzech miejsc po przecinku to wystarczy odłożyć go do odpowiedniego pudełka. Ja przeważnie ważę w zimie około 10 -15 paczek z tej samej matrycy i dzielę na trzydzieści grup, mam w ten sposób przygotowany wstępnie śrut na cały sezon. Zauważyłem że ten sam śrut ważony kilka razy pod rząd może mieć inną masę według wagi, potrafi to być kilka setek więcej lub w mniej od średniej. Rozważony w ten sposób śrut rozkładam potem do oryginalnych pudełek i odpowiednio opisuję. Mam w ten sposób większą pewność że śrut jest w tym samym przedziale wagowym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
pitols
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 78
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 18:10
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: pitols »

Janusz napisz jeszcze że to wszystko strzelane ze stójki i wtedy rozwiejesz wszystkie wątpliwosci czy ważyć :-D
Uważam że jeżeli chce się wykluczyć- ograniczyć ilość zer czy jedynek na torze to ważyć trzeba. Minimalizuje to przede wszystkim nasze błędy, które wraz z dłuższym dystansem będą większe.
Scyzor HFT
Tx200Hc
Steyr LG110
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: tommylee »

@Jorguś - jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili.
Jak ja bym miał tyle na raz zważyć to bym zwariował.
Szacun :-D

Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 9
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Jezzman »

Ja kiedyś zważyłem jedna paczkę Exacta i myślałem, że pierd*lca dostanę, a tu Jorguś z 15 paczkami wyskakuje ;laughing:
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Impact + XXX, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Yurko »

Kacper_Potocki pisze: 18 kwietnia 2023, 09:17 Jeśli Yurko wyliczył dobrze, i na odległości 25m może być w moim karabinku 10mm opadu, to warto ważyć.
Moje wyliczenia to bardziej szacunek i to tylko dla tej prędkości. Gdybyś miał karabinek który by ten śrut rozpędził do np. 245m/s to takie same różnice prędkości , a nawet takie same różnice procentowo do tej prędkości dały by mniejsze błędy na tarczy bo zbliżony błąd na tarczy byłby proporcjonalny do normalnego opadu. Czyli im lżejszy śrut i krótszy czas jego lotu, tym mniejsze odskoki. Przynajmniej w próżni... :wink:

Ale jak chcesz dokładnie z uwzględnieniem aerodynamiki, to musisz zapytać kogoś, kto sobie zainstalował w telefonie jakiegoś Striełoka, czy inny program balistyczny (i umie go używać) :piwo:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 590
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 19
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Jorguś »

Jezzman pisze: 18 kwietnia 2023, 13:33 Ja kiedyś zważyłem jedna paczkę Exacta i myślałem, że pierd*lca dostanę, a tu Jorguś z 15 paczkami wyskakuje ;laughing:
Spokojnie, te 15 paczek to przez całą zimę, jak się w robocie nudziłem.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 33
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ważenie śrutu.

Post autor: Kacper_Potocki »

Ok, czyli przy mojej spręzynie 8J to ma znaczenie :)
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Air Benchrest”