Kolekcjonerski AK

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: IMPULS »

dziękuję za podpowiedzi. Teraz już wiem co kupić. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: Darlon »

nie chcę zakładać nowego tematu więc spytam tutaj:
czy jest szansa na rozkodowanie roku produkcji radomskiego AKM po numerze seryjnym? mam "11" z usuniętym rokiem produkcji niestety a ciekawi mnie ile może mieć lat
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 447
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: zbiho »

Na pewno starszy od Ciebie ;laughing:
Albo rybki i akwarium.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: LARPAK »

Raczej marne szanse bo serie rzucali mocno losowo.
Możesz podesłać i sprawdzę w swoim wykazie bo może będzie Twój lub w jakich rocznikach oscyluje numer karabinka jaki posiadasz.
morgt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 24 września 2019, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: morgt »

Tutaj masz mój wykaz AKM, LARPAK możesz uzupełnić jak masz jakieś inne numery.

rok seria
1966 AS XXXXX
1967 BZ XXXXX
1968 GR XXXXX
1969 BT XXXXX
1970 KA XXXXX
1971 ZG XXXXX
1972 KS XXXXX
1973 CG XXXXX
1976 AN XXX (AKMŁ)
1977 KK XXX (AKMŁ), P XXX
1986 PA XXXXX
1994 NN XXXX
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: Darlon »

to że starszy ode mnie to wiem :-D
numer zaczyna się od BT XXXXX co by mogło wskazywać na 1969. pomimo, że to remont to w ładnym stanie. nawet nie wygląda na tyle. opora, zamek i reszta bebechów w stanie wskazującym na mało użytkowania. lufa tylko taka sobie. chrom się bardzo lekko kruszy pomiędzy wylotem a kolankiem. celność całkiem spoko. na 100m z podpórki na szybko większość przestrzelin da się zmieścić w 9-ce na TS-2. kilka odskoków na 8 ale to strzelane na szybko z podpórki o drewniany kołek

EDIT: prawdopodobnie się wyjaśniło - dzięki Larpakowi. nieodległy numer od mojego to rocznik 1969 więc można przypuścić, że i mój to 1969.
Ostatnio zmieniony 19 czerwca 2021, 11:53 przez Darlon, łącznie zmieniany 1 raz.
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 563
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: polemass »

Z tego co wiem to mozliwe jest ustalenie zeszlifowanych nabic-moze tym razem policja by sie wykazala postawa obywatelska i pomogla? :-D
morgt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 24 września 2019, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: morgt »

Kolega ma AKM-a który pierwotnie był zamówiony do jednego z państw afrykańskich, i wymogiem zamawiającego było zeszlifować oryginalny rok produkcji. Ale że zamawiający nie odebrał tego zamówienia, to te AKM-y "ruszyły w Polskę" :)

Te AKM to są polskie remonty.

Druga sprawa, że na bazie tego AKM "został wytworzony na nowo" ten karabinek i zapewne ma nabitą nową datę produkcji 2019/20/21 w innym miejscu.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: Mumin_ »

polemass pisze: 19 czerwca 2021, 11:53 Z tego co wiem to mozliwe jest ustalenie zeszlifowanych nabic-moze tym razem policja by sie wykazala postawa obywatelska i pomogla? :-D
A po co policja? Idziesz do castoramy, kupujesz fosol, trawisz. Numer wyjdzie (albo nie). A jak chcesz się bawić w jakieś badania strukturalne, to możesz zlecić na uczelni. Ale wyjdzie znacząco drożej, niż sama broń.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: Darlon »

słyszałem tą historyjkę z afryką, ale wydaje mi się ona mało prawdopodobna. owszem, mój to remont i ma nabite (chyba wypalone laserowo) 2019 co jest w zasadzie kompletnie nieistotne. rok produkcji jest zeszlifowany i nabite jest radomskie "11". jak pisałem wyżej, na podstawie pobliskiego numeru seryjnego z Larpakiem doszliśmy do wniosku że to najprawdopodobniej 1969. w kwestii remontu wygląda na to że mogła być zmieniona rura gazowa, może tłok bo był dość ładny. pokrywa pewnie też zmieniona bo bez numeru. karabinek dostał oczywiście "gustowne" nowe malowanie. co ciekawe, jak go wyjąłem ze skrzyni to jako chyba jedyny miał na lufie "łyżkę" a nie zwykłą nakrętkę. jakoś w remontach to rzadka rzecz chyba jak patrzyłem po skrzyniach.

nie jestem pewien czy to wina amunicji bo jak oglądałem łuski to iglica bije dość głęboko w spłonkę ale 2 razy zdarzyło mi się że na barnaulu mi nie zbił spłonki za pierwszym razem
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: LARPAK »

Jeżeli chodzi o numerację to przy ZM Łucznik/FB Radom nie można być niczego pewnym, ale numery wyżej niż karabinek @Darlon z tej samej serii literowej są z rocznika 1969 więc należy przypuszczać iż z tego roku jest jego karabinek.
vip3r
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 30 marca 2009, 15:36
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: vip3r »

też się podłączę z nurtującym mnie pytaniem do bardziej zorientowanych forumowiczów

a jak wygląda sytuacja z AKSU ?

mam wrażenie że jak o nich nie myślałem było ich sporo a od jakiegoś czasu jak zacząłem myśleć o dodaniu do kolekcji jakoś przestały się pojawiać (a jak już to znikają szybko nawet z wyższymi cenami...)

- czy to sytuacja do której należy się przyzwyczaić bo jest ich mało, są poszukiwane, czy też zyskały kolekcjonerską wartość i będą drożeć czy może chwilowe (albo wręcz błąd percepcji) i jeszcze można będzie liczyć w jakimś czasie na ich wysyp?
Awatar użytkownika
puchacz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 128
Rejestracja: 12 lutego 2019, 09:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: puchacz123 »

Kod: Zaznacz cały

rok seria
1966 AS XXXXX
1967 BZ XXXXX
1968 GR XXXXX
1969 BT XXXXX
Wiem, że na amerykańskim forum jest zamieszczone dokładne zestawienie historycznych symboli i nr AKM produkowanych w Radomiu. Czy ktoś może pamięta i podeśle linka ?
Awatar użytkownika
tomczyk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 26 grudnia 2013, 11:32
Tematy: 3
Lokalizacja: prawie Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: tomczyk »

morgt pisze: 19 czerwca 2021, 00:05 Tutaj masz mój wykaz AKM, LARPAK możesz uzupełnić jak masz jakieś inne numery.

rok seria
1966 AS XXXXX
1967 BZ XXXXX
1968 GR XXXXX
1969 BT XXXXX
1970 KA XXXXX
1971 ZG XXXXX
1972 KS XXXXX
1973 CG XXXXX
1976 AN XXX (AKMŁ)
1977 KK XXX (AKMŁ), P XXX
1986 PA XXXXX
1994 NN XXXX
Na podstawie tej oferty można chyba jeszcze dodać:
1988 CS XXXXX
1994 LZ XXXXX
1995 ZZ XXXXX
2000 SW XXXXX
A tak przy okazji pojawia się pytanie: czy przedstawione egzemplarze to faktycznie nówki z fabryki czy nówki poremontowe? Zastanawiający jest np. kolor pinów - czarny - nad spustem i mechanizmem zwalniania magazynka. Zazwyczaj są one jasne = w kolorze stalowoszarym. Poza tym podobno wszystkie AKMS-y (i AKM-y też) suwadła miały czernione a na jednym ze zdjęć jest ze srebrnym suwadłem (i 10-nabojowym magazynkiem). Może Leśny Dziadek zechce wnieść coś w tym temacie?
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: rokada »

Moim zdaniem nieremontowane i w tym stanie - pełna zgodność numerów części, lufa lustro itd - miałyby inną cenę (zwłaszcza u tego sprzedawcy). Za to mogą faktycznie być praktycznie niestrzelane/nieużywane, tylko dużo noszone, na przykład w SW. Bez obejrzenia wnętrza nie da się powiedzieć więcej.

Co do szczegółów, to Twoja uwaga o kolorze osi mechanizmu spustowego i suwadeł jest zapewne słuszna; popatrz też na ramię celownika na zdjęciu nr 13. Gdyby była mowa o AKMS-ach z wczesnej produkcji,to uwaga byłaby słuszna w 100%, ale nie jestem pewien, co działo się w Radomiu pod koniec lat 90 i jakie "cuda" wychodziły wtedy z fabryki...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”