Lata produkcji AK GN

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

Zainteresował mnie temat lat produkcji AK GN wz. 60 i wz. 60/72. Chodzi mi nie o faktyczny rok opuszczenia fabryki, bo to obecnie na pewno niesłychanie trudno określić i udokumentować, lecz o rok produkcji, oznaczony na broni. Przy okazji także o serię i zakres numeracji w ramach tej serii w tym roczniku.
Ogromna większość znanych mi wz. 60 ma oznaczenie roku produkcji 1963 i serię KZ z pięciocyfrowym numerem. Najwyższy znany mi numer to 19xxx, są też numery 0xxxx.
Znam jeden przypadek wz. 60 z roku 1967, seria KB z czterocyfrowym numerem 27xx.
Znam jeden przypadek wz. 60 z roku 1971, seria HK z pięciocyfrowym numerem 06xxx.
Wszystkie znane mi wz. 60/72 mają oznaczenie roku 1972 i serię SH z czterocyfroym numerem. Najwyższy znany mi numer to 04xx.

Ktoś ma może więcej informacji lub wie, gdzie je można uzyskać?

Ja mam tylko jeden w miarę realny pomysł: poproszenie którejś z firm, które kupują broń w AMW, o udostępnienie tych danych z list egzemplarzy, oferowanych przez AMW na przetargach (chodzi mi oczywiście jedynie o rocznik, serię i poiwiedzmy pierwsze dwie-trzy cyfry numeru seryjnego).
Idęę zaytania o te dane każdego WPA oczywiście odrzuciłem :) Zresztą tam i tak te dane będą niekompletne/zniekształcone przez wymogi "wytworzenia broni samopowtarzalnej" - nowy rok produkcji, w dużej liczbie przypadków także nowy numer, nie mający niczego wspólnego z pierwotnym.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: LARPAK »

Broń, która trafiła do sprzedaży w 2019 roku w odniesieniu do samego karabinka AK wz. 1960 i wz. 1960/72 ma w wordzie 53 strony.

Po seriach nie dojdziesz do numerów, już taki temat tutaj założyłem i np. AKMS w różnych rocznikach miały tą samą serię (sprawdzane nie tylko wg wykazów, ale fizycznie na broni).

Wg wykazu jaki posiadam to roczniki od 1962 do 1972 (dla wz. 60 i wz. 60/72), serie to:
Nazwa sprzętu Numer fabryczny Rok produkcji
7,62 MM KBKG WZ 60 KY XXXXX 1962
7,62 MM KBKG WZ 60 KZ XXXXX 1962
7,62 MM KBKG WZ 60 KZ XXXXX 1963
7,62 MM KBKG WZ 60 KB XXXX 1967
7,62 MM KBKG WZ 60 KS XXXXX 1968
7,62 MM KBKG WZ 60 KT XXXX 1969
7,62 MM KBKG WZ 60 GG XXXXX 1970
7,62 MM KBKG WZ 60 HK XXXXX 1971
7,62 MM KBKG WZ 60 EG XXXX 1972
7,62 MM KBKG WZ. 60/72 SH XXXX 1972

Spis tak na szybko sporządzony na podstawie tego co mam.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

Zdaję sobie sprawę, że sama seria, bez numerów, nie jest wyznacznikiem nie tylko roku produkcji, ale nawet typu, Mam wrażenie - ale nie pewność - że n.p. serie BZ i BT spotyka się w przypadku zarówno AKM, jak i AKMS.

Dzięki wielkie za zestawienie z rocznikami i seriami. Masz może orientację, które roczniki/serie są najczęściej spotykane, a które najrzadsze? Moje doświadczenie wydaje się wskazywać, że obecnie w Polsce na rynku cywilnym króluje KZ z 1963 (tak przynajmniej wygląda na podstawie broni, którą widuje u ludzi na strzelnicach oraz zdjęć w ogłoszeniach o sprzedaży).
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2021, 09:38 przez rokada, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: LARPAK »

Z tymi co się spotkałem zanim trafiły do sprzedaży to większość ma serię KZ.

Co do serii AKM czy AKMS to poszukaj mojego wątku tutaj, jest tam też mały wykaz roczników i serii.
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: IMPULS »

uwiarygodnię spis roczników kbkAKgn.
Jesienią 1976 zamieniono mi broń. W miejsce AKM otrzymałem i jeszcze czternastu innych kolegów nowe "gny". Mój miał numer EG2994. Ciekawe co się z nim dzieje? Może ktoś z kolegów właśnie z niego strzela?
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: krzychu22lr »

"Nowy" to znaczy rocznik 1976? To by była duża nowość - wszystkie znane opracowania mówią o roku 1972 jako końcu produkcji kbkg wz. 60 - ostatnia seria to były "spadochroniarskie" kbkg wz. 60/72, a potem "Łucznik" zaczął w tym samym roku produkcję AKMS (AKM w roku 1966, z egzemplarzami przed-produkcyjnymi już w 1965 - do roku 1972 produkowano jednocześnie frezowane kbkg wz.60 i tłoczone AKM).
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: IMPULS »

może nieprecyzyjnie napisałem. Rzeczywiście były to nowe egzemplarze ale nie mówię, że rok produkcji to 1976. Kolega Larpak napisał, że seria EG to rocznik 72 i myślę że tak mogło być. Tak prawdę mówiąc to miałem z nim kłopoty. Nie było strzelania aby nie poszła seria. Czasami nawet cała piątka. Miał interweniować rusznikarz ale przez pięć miesięcy nie doczekałem się aby to naprawili. Teraz po latach myślę, że była winna sprężyna przełącznika ognia pojedynczego. Karabin malowany. Nie pamiętam czy suwadło czarne czy srebrne. Musiałbym spojrzeć na zdjęcia z przysięgi.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

O właśnie, dobre pytanie: do którego roku Radom oksydował GN-y? AKM-y oksydowane skończyły się moim zdaniem w 1968 (wszystkie późniejsze, które widziałem, były malowane). GN-y widywałem wyłącznie z 1963, więc tu nie mogę nic powiedzieć z doświadczenia.
Broń krótką i pistolety maszynowe Radom oksydował bardzo długo (PM-63, P-64, nawet P-83 był okydowany do końca produkcji), więc ciąg technologiczny do oksydowania był dostępny w fabryce do końca produkcji AKM i AK GN.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: krzychu22lr »

Rokada: dobre pytanie! Z pewnością kbkg wz. 60/72 ("desantowe") były malowane, a nawet miały kolby sklejkowe i chwyty pistoletowe z tworzywa, jak w AKM. Jak chodzi o "zwykłe" GN-y, to kilka lat temu był tu wątek o malowanym kbkg wz. 60, również z chwytem od AKM. Wszyscy byli z początku przekonani, że chodzi o "desanta", ale okazało się, że na zdjęciach jest karabinek z kolbą stałą. Rocznik 1971.
IMPULS pisze: 06 marca 2021, 20:57 Rzeczywiście były to nowe egzemplarze ale nie mówię, że rok produkcji to 1976. Kolega Larpak napisał, że seria EG to rocznik 72 i myślę że tak mogło być.
Rozumiem - wolałem się zapytać, bo kto wie, już kilka rzeczy mnie zaskoczyło w przypadku polskich kałaszów!
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

Co do chwytów pistoletowych z tworzywa sztucznegi w GN-ach, to pewnie mogły być instalowane w późniejszych latach przy okazji remontów. Na pewno w ogóle istniały jeszcze zapasy drewnianych chwytów, bo nieużywane egzemplarze takowych istnieją do tej pory i można je kupić (niecały miesiąc temu kupiłem taki od Leśnego Dziadka, razem ze śrubą i oksydowaną metalową obsadą). Ale to, że teraz AMW odkryła w czeluściach jakiegoś magazynu zapomniane od nie wiadomo ilu dziesiątek lat skrzynie z częściami do frezowanych AK, nie oznacza wcale, że pół wieku temu takimi częściami dysponowały wojskowe zakłady remontowe (a nawet jeśli dysponowały, to może miały polecenie zastępowania zużytych chwytów drewnianych chwytami z tworzywa sztucznego).
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

krzychu22lr pisze: 06 marca 2021, 23:17 Rozumiem - wolałem się zapytać, bo kto wie, już kilka rzeczy mnie zaskoczyło w przypadku polskich kałaszów!
Mnie też. Niedawno pewna rzecz zaskoczyła mnie tak bardzo, że nawet postanowiłem wydać niemałą kwotę, żeby zostać posiadaczem egzemplarza AK GN wz. 60/72 z pokryciem, które nie wygląda ani jak typowa oksyda, ani jak typowe malowanie - patrz tu. Zaciekawiło mnie to tak bardzo, że nie odstraszyły mnie nawet kilka dość widocznych rys i szpetne oznaczenie "PL AMW". Paradoksalnie to własnie to oznaczenie spowodowało moje duże zaciekawienie tą bronią, gdyż wygląda na naniesione po pokryciu broni tą powłoką - patrz tu - jeszcze zanim broń "wyszła do cywila". Czyżby jakiś nietypowy remont wojskowy? Muszę spróbować dowiedzieć się więcej na ten temat. Jeśli istotnie tak jest, to będę bardzo zadowolony z zakupu. A jeśli okaże się, że nie, to w najgorszym przypadku sprzedam komuś tą broń z pewną stratą albo będę miał "freza" do strzelania zamiast do mania. Choć to trochę grzech traktować wz.60.72 jak zwykłe strzeladło, za mało tego było..
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 759
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: JAC72 »

To żaden remont, tylko naniesienie kraju producenta i jego oznaczenia zgodnie z przepisami. Żeby AMW mogło wpuścić na rynek cywilny broń wojskową, musiało ją oznakować tak, jak mówi ustawa koncesyjna.
JAC72
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

Wiem, jaka jest przyczyna pojawienia się napisu "PL AMW", i że wcale nie oznacza on poddania broni żadnemu remontowi. Chodzi mi o to, że jeśli ten napis został naniesiony po położeniu tej powłoki, to znaczy, że najprawdopodobniej powłoka została wykonana podczas przeprowadzenia wojskowego remontu, a nie działań przy broni po sprzedzaży jej na rynek cywilny. Nie muszę chyba tłumaczyć, że jako kolekcjonerowi robi mi to wielką różnicę.

Z innej beczki: jesteś pewien, że chodiz o ustawę koncesyjną? Miałby tu zastosowanie art. 56 ust 1 i 2:
Art. 56. 1. Do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza się wyłącznie broń, w tym strzelecką broń palną i istotne części, oznakowaną zgodnie z art. 44.
2. Oznakowanie broni, w tym strzeleckiej broni palnej i istotnych części, przekazywanej z zapasów państwowych formacji uzbrojonych, zawiera dodatkowo oznaczenie pozwalające na identyfikację podmiotu przekazującego.
Z moich obserwacji wynika, że AMW nie nanosi innych oznaczeń poza "PL AMW" na szkielecie. Moim zdaniem takie oznakowane nie wyczerpuje wymagań art. 44 - co z innymi istotnymi (w sensie tej ustawy, a nie UoBiA) częściami broni?
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: krzychu22lr »

Ze zdjęć często trudno wyrokować, ale mi to wygląda na farbę. Jak spojrzysz na zdjęcia owego kbkg rocznik 1971 z zalinkowanego wcześniej tematu, to też ta farba jest "dziwna" - zależnie od oświetlenia może bardzo przypominać oksydę. Dwa lata temu bodaj Leśny Dziadek sprzedawał polskie AKM-y rocznik 1969, na których też farba była inna od tego co znamy z późniejszych wypustów. Być może w latach 70. "Łucznik" zmienił stosowaną farbę, albo sposób jej nakładania?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

Zrobiłem zdjęcia w świetle dziennym.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przyglądałem się dłuższą chwilę i niestety nadal mam wątpliwości, czy to oksyda, czy farba. Za oksydą przemawia to, że powłoka jest cienka, rysuje się praktycznie jak oksyda i odbija światło jak oksyda (bardziej "lustrzanie" niż matowo). Za farbą przemawia to, że jednak powłoka jest jakby grubsza/widoczna.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”