SKS-Wasze opinie?

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: rokada »

Prince i Bowie pisze: 16 grudnia 2021, 18:57 pytanie czy w egzemplarzu który kupisz jest jeszcze pod spodem oksyda, u mnie niestety nie, chyba wyszkiełkowali po całości
Obstawiam, że nie ma. Pewnie czyścili do żywego metalu, żeby się pozbyć wszystkiego, co mogłoby być korozją.
Awatar użytkownika
asasello
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2263
Rejestracja: 04 marca 2004, 15:18
Tematy: 173
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: asasello »

ravkill pisze: 16 grudnia 2021, 18:42 :621: Teoretycznie,jakaś mikra nadzieja jest...
https://www.molotarms.com/gladkostvolno ... -lankaster

To akurat strzelba.
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: Włodek61 »

JAC72 pisze: 16 grudnia 2021, 19:01 @Włodek61
To znak ostrzału lufy wg warunków CIP nabojem o zwiększonym ciśnieniu. Litera "N'" oznacza w potocznym znaczeniu tzw. nitro czyli nabój z prochem bezdymnym.
Tu masz link do organizacji i oznaczeń (cywilizowany świat w ten sposób gwarantuje bezpieczeństwo broni i wzajemnie honoruje swoje znaki sprawdzeń).
https://cip-bobp.org/en/proof-marks-in-force
Dzięki , tak też myślałem że to jest to . Z drugiej strony trudno mi zrozumieć posty o kiepskim remoncie czy pseudo remoncie w Iżewsku , bo mój SKS wyraźnie był w Iżewsku i nie ma żadnego sprayu czy innych wynalazków :-D jest bez zarzutu , niezawodny , celny i generalnie fajny . Zobaczcie co w US robią z SKS , choć moim zdaniem to przesada :)
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
Zygfryd1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 13 października 2020, 14:47
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: Zygfryd1 »

@ravkill
Dzięki - podzwonię i może coś się znajdzie.
Ten na rosyjskiej stronie to rzeczywiście wersja gładkolufowa sadzać z opisu.
Zygfryd1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 13 października 2020, 14:47
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: Zygfryd1 »

@ ravkill
Dzięki - podzwonię i może coś się znajdzie.
Ten na rosyjskiej stronie to rzeczywiście wersja gładkolufowa sądząc z opisu.
Awatar użytkownika
Prince i Bowie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 17 października 2019, 14:15
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: Prince i Bowie »

Włodek61 pisze: 16 grudnia 2021, 20:16 Dzięki , tak też myślałem że to jest to . Z drugiej strony trudno mi zrozumieć posty o kiepskim remoncie czy pseudo remoncie w Iżewsku , bo mój SKS wyraźnie był w Iżewsku i nie ma żadnego sprayu czy innych wynalazków :-D jest bez zarzutu , niezawodny , celny i generalnie fajny . Zobaczcie co w US robią z SKS , choć moim zdaniem to przesada :)
One tam były produkowane. Te patoremonty robi/dystrybuuje? firma "Koncern kałasznikow". Widać charakterystyczne białe K po prawej stronie komory zamkowej.
Precyzując, mój karabin strzela spoko po zrobieniu korony lufy, kupiłem go z myślą o zawodach historycznych i zajeżdżaniu bo był w dobrej cenie. Ale wartość kolekcjonerska = 0
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: PMB »

Podsumowując nieco dyskusję w dziale „Kolekcjonerzy” Koledzy nabywający SKS-y nie za bardzo zwracali uwagę na kwestie związane z kolekcjonerską wartością broni, nie patrzyli czy karabinek był wytworzony w Tule – większa cześć produkcji prowadzonej w latach 1949-56 czy też w Iżewsku, gdzie broń wytwarzano tylko przez 2 lata ( 1953-54 ) co już czyni SKS-a z Iżewska rzadszym a tym samym bardziej cenionym. Nie za bardzo sprawdzano więc przy zakupach czy broń jest w stanie fabrycznym ( najbardziej ceniony nieremontowany SKS z Tuły z pierwszego roku produkcji -1949 nie był chyba obiektem specjalnych poszukiwań Kolegów ) czy jest po remoncie arsenalskim ze zgodnością numeryczną, pierwotną lub wymuszoną czy po „odnowieniu” do postaci karabinka myśliwskiego Карабин ОП ( охотничье-промысловый ) СКС.
Po kilka wersji rozwojowych kształtu i budowy elementów broni w różnych okresach produkcji - kolanko gazowe, pokrywa komory zamkowej, kształt i osadzenie lufy w komorze zamkowej, bagnet ( w pierwszym okresie produkcji 1949-51 bagnet kujny, następnie sieczny ) i jego mocowanie, dźwignia zatrzasku rury gazowej czy nawet zespół spustowo-uderzeniowy ( dwie podstawowe wersje budowy I-1949-52, II-1952-56 ), kolba ( sklejka lub lita z drewna brzozowego ) nie były jak się zdaje przedmiotem większych analiz i kryteriami wyboru.
W ofercie krajowej widziałem jeden egzemplarz karabinka z cechami wczesnego okresu produkcji m.in. zawór gazowy ze ścianką kolanka pod kątem 90° w stosunku do lufy ale niezgodny numerycznie z usuniętym węzłem mocowania bagnetu więc się nie skusiłem. I że nie było więcej za bardzo w czym przebierać skończyłem z poremontową bronią z Tuły z jak się wydaje z ostatniego okresu produkcji 1955-56 ( większość cech za tym przemawia ) z lekką zagadką w postaci literowego kodowania roku produkcji „Д” ( mogąca wskazywać na rok 1953 ), z brzozową kolbą z wymuszoną zgodnością numeryczną.
A może nie trzeba mi było drążyć kwestii „rodowodu” tego mojego SKS-a? Może jednak ignorance is bliss ?
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: Włodek61 »

No to akurat się zgadza , wcale nie patrzyłem na wartość kolekcjonerską :-D Z drugiej strony : ile można zyskać " wartości kolekcjonerskiej " na karabinie , który kosztuje
1 900 pln ? Mnie interesowało by karabin : był jak najbardziej zbliżony do oryginału , żeby był w miarę celny i żeby z niego się fajnie strzelało :) Mój SKS to wszystko spełnia w 100 % . Czy jestem kolekcjonerem ? chyba trochę tak , zawsze mogłem nabyć jakiegoś Daniela , stać mnie :)
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: Włodek61 »

Prince i Bowie pisze: 17 grudnia 2021, 09:48
Włodek61 pisze: 16 grudnia 2021, 20:16 Dzięki , tak też myślałem że to jest to . Z drugiej strony trudno mi zrozumieć posty o kiepskim remoncie czy pseudo remoncie w Iżewsku , bo mój SKS wyraźnie był w Iżewsku i nie ma żadnego sprayu czy innych wynalazków :-D jest bez zarzutu , niezawodny , celny i generalnie fajny . Zobaczcie co w US robią z SKS , choć moim zdaniem to przesada :)
One tam były produkowane. Te patoremonty robi/dystrybuuje? firma "Koncern kałasznikow". Widać charakterystyczne białe K po prawej stronie komory zamkowej.
Precyzując, mój karabin strzela spoko po zrobieniu korony lufy, kupiłem go z myślą o zawodach historycznych i zajeżdżaniu bo był w dobrej cenie. Ale wartość kolekcjonerska = 0
O co chodzi z tym K ? Oglądałem mojego trzy razy i żadnego K nie znalazłem :-/
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: rokada »

Na Twoim może nie ma. Na wielu jest - o takie.
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: PMB »

Dwie kwestie - jedno sprostowanie - mój SKS był jednak remontowany w Dniepropietrowsku ( w 321 Okręgowym Artyleryjskim Składzie Uzbrojenia - jednostka wojskowa nr 66987 ) a nie jak wcześniej myślałem w Serdobsku. Na pierwszy rzut oka drobna różnica w puncach - Serdobsk ośmiokąt z linią ze środka ku krawędzie skierowana w lewo, Dniepropietrowsk - sześciokąt z linią od środka ku krawędzi skierowaną w prawo. Ale trzeba było mieć zestawienie obu punc żeby to stwierdzić.
A kwestia druga to źródło informacji. Otóż wiedza o takim znakowaniu pochodzi z wydanej w 2020 r. książki Rusłana N.Czumaka - Клейма и обозначения на русском и советском стрелковом оружии. Udało mi się dotrzeć do "strzępków" książki umieszczonych w sieci z fotografią strony gdzie znajdowała się właśnie punca 321 ОАСВ. Wcześniej miałem tylko słabe zdjęcie puncy z Sierdobska - zdjęcie puncy remontowej z Dniepropietrowska rozwiało wątpliwości.

Chciałoby się kupić całą książkę choć cena trochę zaporowa - 490 zł ale zdaje się że nakład wyczerpany i przez księgarnię specjalizująca się w sprawdzaniu książek rosyjskich wydawnictw zamówić się jej nie da. Czy ktoś z Kolegów ma możliwości dotarcia do pracy R.Czumaka?
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: ravkill »

Jak Kolega obeznany w cyrylicy, to sam ogarnie te parę rosyjskich alternatyw ebay'a... Książka to nie broń, samemu idzie sprowadzić...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: krzychu22lr »

Na stronie wydawcy jest dostępna za 3900 rubli, czyli jakieś 220 PLN. Polska jest na liście krajów w polu adresata, więc może da się ściągnąć bezpośrednio? Oczywiście nie wiem ile sobie życzą za przesyłkę, ale może warto spróbować gdy pośrednik daje taką zaporową cenę.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
FranekDolas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 24 października 2011, 10:21
Tematy: 2
Lokalizacja: Straża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SKS-Wasze opinie?

Post autor: FranekDolas »

Za wysyłkę do Polszy niestety chcą 2040 Rubli
KKS PERKUN :) .38Spl ; 6,35x15,5 ;9x19 ; .22 LR ; 7,62x39 ; .22 SHORT ; 7,62x25 ; 12/76 ; 9x18 ; 6,5x55 SE ; 7,62x54R ; 7,65x17SR ; .223REM ; 5,56x45 ; 5,45x39 ; 8x57IS ; .45ACP
http://www.kksperkun.pl
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”