Jaki śrut na 50 m i dalej

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 463
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: Zagorek »

Jestem posiadaczem (raczej szczęśliwym) AA S400F do 30 m strzelam często bo mam takie podwórko. Dzisiaj pierwszy raz strzelałem na 50m z H&N barakuda 10,65gr ale jest bardzo duży opad. Z crosmana pointed opad oczywiście jest ale około 30cm wyżej trafienia niż H&N. Zależy mi na celności a nie na rozwaleniu celu. Proszę o podpowiedzi.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
reactor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 09 lutego 2006, 00:39
Tematy: 72
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: reactor »

Ja właśnie przymierzam się na testy H&N. Jeszcze nigdy nie strzelałem z tego śrutu, więc jestem bardzo ciekaw go :) Obecnie strzelam tylko z grzybkowego z exacta 4,50 i najczęściej na 30m (taki mam dystans blisko siebie). Na tych 30m mam skupienie średnicy około 10x10mm przy 10 strzałach. Jednak z ciekawości robiłem testy na 50m do tarczy. Łatwo nie było, ale uzyskałem 5zł na 50m. Pewnie kolega robił już taki test, ale jeśli nie, to polecałbym zakupić JSB tester oraz H&N FT tester i sprawdzić sobie na 30m skupienie. Po takim teście zapewne kolega będzie już wszystko wiedział. Dodam też, że warto na taki test znaleźć krytą strzelnicę albo jakąś halę, aby wyeliminować wszelkie czynniki zewnętrzne i poznać możliwości swojego karabinka :502:
Sprzęt - FWB C55 | Aeron ACZ 101 Spider | Röhm Twinmaster | Reximex RP | AA S400F | SPA P10 | Diana 100
Optyka - SWFA SS 16x42 MQ | Burris Timberline 4.5-14x32 | Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP | VectorOptics Mustang II 1-4x30 | Delta Minidot2
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 463
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: Zagorek »

Na 30m na tym H&N i tarczowym H&N skupienie w 1gr. Skupienie na 50m sporo większe od 5zł ale to moje pierwsze takie strzelanie z kiepską podpórką i mocny wiatr boczny. Problem nie tyle w skupieniu co w dużym opadzie. Przetestowałem wiele śrutów do 30m i H&N lata najlepiej. JSB jest plastelinowy i kupiłem kilka razy z dużym odkształceniem śrucin. H&N kupowałem w zaprzyjaźnionym sklepie z wyprzedaży bo miał pogniecione puszki w transporcie ale żadnych śladów na śrucinach.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3454
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: Młynek »

Tematów o śrucie jest cała masa - garnek zupy i czytać :wink:

Generalnie sprawa prosta JSB Exact - dobrać do lufy i strzelać.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
reactor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 09 lutego 2006, 00:39
Tematy: 72
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: reactor »

Wiesz... duże ma znaczenie powtarzalność składania się, błąd paralaxy lunety i sama stabilna pozycja. Może nad tym warto było by się najpierw skupić? Sztywna podpórka i powtarzalne składanie się. Co mogę podpowiedzieć dodatkowo... Nie wiem jaką masz lunetę, ale... Obierz sobie jakiś dystans i cel na tym dystansie (Np.: tarczkę i jej środek). Usztywnij karabinek na tym celu i kręć AO lub SF (zależy co tam masz) nie patrząc na skale. Znajdź moment tym AO/SF, w którym patrząc pod różnymi kątami oka przez lunetę, krzyż nie będzie się przesuwał/pływał po celu. Będzie centralnie równo i sztywno bez względu na to jak spojrzysz w szkiełko. Dopiero wtedy możesz sprawdzać skupienie karabinka. Sztywny karabinek, odpowiednio ustawione AO i możesz być mile zaskoczony znacznie lepszym skupieniem :)
Sprzęt - FWB C55 | Aeron ACZ 101 Spider | Röhm Twinmaster | Reximex RP | AA S400F | SPA P10 | Diana 100
Optyka - SWFA SS 16x42 MQ | Burris Timberline 4.5-14x32 | Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP | VectorOptics Mustang II 1-4x30 | Delta Minidot2
javiki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 197
Rejestracja: 19 grudnia 2015, 23:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: javiki »

Ja myślę że musisz po prostu kupic wiadro śrutu i sprawdzać:) U mnie np KTK bardzo ładnie lata ( co prawda 50m nie uskuteczniam za często). Prawda jest taka że każda lufa lubi swoje :)
Awatar użytkownika
szperu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 09 lipca 2008, 17:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: szperu »

Tak jak koledzy powyżej...Najlepiej kupić tester JSB i zobaczyć który kaliber najlepiej podchodzi lufie.
Mojej S400 najlepiej smakował 4,51 z kolei HW100 woli 4,52. Oczywiście tester nie do końca oddaje to co znajdzie się później w pudełkach z Exactem, ale moje doświadczenie podpowiada, że wybór na podstawie testera to dobry pomysł.
Warto również pamiętać o tym, że Exacty są produkowane na różnych matrycach co również ma znaczenie i tak np. 4,52 z matrycy nr 4 lata u mnie lepiej niż 4,52 z matrycy nr 3.
Różnice widać wraz ze zwiększaniem odległości od celu. Lubię postrzelać na 100y (91m) i przy zbliżonych warunkach pogodowych widać te różnice jak na dłoni (dobranym śrutem jestem w stanie wystrzelać skupienie rzędu 6 cm w limicie).
FX Impact .25 + Athlon Argos BTR 8-34x56 FFP MIL
Hatsan Nova Bullpup .22
PR900W .22+ Sniper 4-16x40
QB78 .177
CP-1M .177
Awatar użytkownika
szperu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 09 lipca 2008, 17:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: szperu »

Są jakieś małe puszki JSB? Bo jeśli chodzi o zwykłe to ilość kalibrów razy ilość matryc razy powiedzmy 26 zł za paczkę daje razem jakieś... 700 zł? Trochę dużo jak na testy :-D
FX Impact .25 + Athlon Argos BTR 8-34x56 FFP MIL
Hatsan Nova Bullpup .22
PR900W .22+ Sniper 4-16x40
QB78 .177
CP-1M .177
Awatar użytkownika
dzikilopez
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 26 listopada 2007, 10:52
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Żywiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: dzikilopez »

Przetestowałem H&N Baracude na 100m, pomimo celowaniem dołem krzyża przy powiększeniu x7 cel tj. telefon stary SE K310i obrywał. Na 50m całkiem ładnie lata u mnie KTK,a że tanio idzie go kupić to dużo można mu wybaczyć ale i tak bije na głowę wszelakie Oztay a nawet GAMO. Crosman Premier też jest O.K tylko wypadałoby go myc przed użyciem bo strasznie dużo opiłków przy braniu prosto z pudła i łapska też się brudzą.
Kolega za to bardzo lubi Exacta Expresa 4.52 bo mu najlepiej lata. Z mojego doświadczenia wiem ,że pomimo dużego opadu (5dot na 70m zoom x10) to Baracuda lepiej lata od Premiera przy tej samej wadze śrutu ( 0.69 g ) przynajmniej w mojej lufie.
Pozostaje jedynie nabyć wiadro śrutów i testować.
Hatsan Galatian IV LW , BMK30, WinGun W3000 i tona postrzelonych pomysłow :052:
Wieszak74
Multikonto
Multikonto
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 23 kwietnia 2015, 01:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: Wieszak74 »

Dokładnie, nic nie da lepszego obrazu jak tylko testy karabinka i śrutu. Air Armsy i ich lufy w przeważającej ilości zdecydowanie gustują w Exacie różnych nad kalibrów. Ale nie wolno zapomnieć o JSB Heavy 4,52 bo on również daje bardzo stabilny lot i jako cięższy od Exacta jest mniej podatny na wiatr. Kiedy ostatnio testowałem Daystate MK4 na początek wziąłem JSB Exact 4,52 i myślałem , że coś popsułem w karabinku. Miałem kłopoty z ulokowaniem śrutu w tarczy na 38 metrów a już dwa strzały podobne się nie zdarzały. Ale kiedy załadowałem JSB Heavy karabinek robił jednogroszowe skupienie na 38 metrach. Strzelając na duże odległości 70-100 metrów w dobra pogodę bez wiatru zaczął bym testy od JSB Excact a przy gorszej pogodzie zdecydowanie skupił bym się na JSB Heavy. Tylko testy są Ci w stanie odpowiedzieć na takie pytanie.
Awatar użytkownika
pieskowy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 10 kwietnia 2016, 07:03
Tematy: 4
Lokalizacja: Stare Babice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: pieskowy »

Wieszak74 pisze:Ale nie wolno zapomnieć o JSB Heavy 4,52 bo on również daje bardzo stabilny lot i jako cięższy od Exacta jest mniej podatny na wiatr. .
Nie jestem obeznany w balistyce śrutu na tyle aby się autorytatywnie wypowiadać, ale mogę przytoczyć fakty. Otóż cały ubiegłoroczny sezon zawzięcie strzelałem z Diany 75 na dystansach od 25 do 30 metrów. Karabin ma 9 J i klasyczne przyrządy, czyli diopter i muchę tunelową, a mnie nie zadowala dobre skupienie - śrut ma trafiać w cel. Przy insercie kołowym nie ma mowy o poprawkach, stąd poszukiwanie śrutu o najmniejszym zniosie w skutek wiatru. Testowałem Crosmana Premiera, JSB Exact w różnych kalibrach, JSB Exact Express też w różnych kalibrach, ale ewidentnie bezkonkurencyjny okazał się JSB Exact RS 4.52 (0.475 g). Podejrzewam, że zadecydowała prędkość pokonywania dystansu. Oczywiście wszystko odbywało się w warunkach wietrznych w granicach zdrowego rozsądku, tj przy wietrze 11-14 m/sek.
W tym roku miejsce Diany 75 zajmie Diana 54 16,5 J z optyką na dystansie 50 m (tyle ma strzelnica) i zamierzam zacząć od śrutów nie cięższych niż JSB Exact, bo uważam , że jeśli zależy nam na celności i jak najmniejszym opadzie, to trzeba używać najlżejszego możliwego śrutu jaki jest bezpieczny dla karabinka ze względu na energię. Oczywiście spróbuję JSB Exact Heavy i Baracudy aby sprawdzić, czy przy większym dystansie masa śrutu nie weźmie góry nad prędkością, ale jestem pewien, że opad będzie duży, a na dalszych dystansach nawet zniechęcający.
Wieszak74
Multikonto
Multikonto
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 23 kwietnia 2015, 01:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: Wieszak74 »

Różnica w opadzie Exacta i Haevy przy 16 Julach na odcinku 30 metrów to pól dota, więc chyba nie tak wiele. Ale kolega przytoczył tu potwierdzenie teorii, że ciężko powiedzieć jakim karabinkiem strzelać z jakiego śrutu bo tak na prawdę dopóki nie przetestuje się kilkunastu to się nie będzie wiedziało.
Dlatego jeszcze raz dla przypomnienia, każdej lufie może smakować inny śrut a mało tego - często ten sam śrut ale z innej partii może być już porażką kiedy poprzedni latał idealnie.
Awatar użytkownika
PiterM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 399
Rejestracja: 25 listopada 2002, 22:58
Tematy: 34
Lokalizacja: kto to wie...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: PiterM »

Na duży dystans to najlepiej zainwestować w dalmierz i jakąś dobrą apkę balistyczną np. Strelok Pro. I opad przestaje być problemem. Trzeba co prawda poświęcić kilka sekund na pomiar ale tarcza przecież nie ucieka...
a w kieszeni - Sebenza
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: Krzych »

To i ja się podepnę pod temat. Każdy kalkulator balistyczny, zakłada pewną średnią obliczeniową. Nie wiem niestety, co programiści biorą pod uwagę programy pisząc? Z doświadczenia wiem jednak, iż każda ingerencja fizyczna, w stan wewnętrznej powierzchni lufy potrafi w sposób zaskakujący wpłynąć, na balistykę naszej śrucinki. Wniosek mój jest taki: masz już lufę? Dobierz do niej śrut! Mam nadzieję, że wielu Kolegów się ze Mną zgodzi? Tutaj, to tylko eksperymenty, testowanie, nauka i koszty niestety! Kto tego nie zaakceptuje, złotego środka nie znajdzie! Ponieważ, taki nie istnieje!!!
Awatar użytkownika
PiterM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 399
Rejestracja: 25 listopada 2002, 22:58
Tematy: 34
Lokalizacja: kto to wie...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki śrut na 50 m i dalej

Post autor: PiterM »

Krzych pisze:To i ja się podepnę pod temat. Każdy kalkulator balistyczny, zakłada pewną średnią obliczeniową.
Dla tego polecam STRELOK PRO gdyż jako jeden z nielicznych pozwala na własne korekty trajektorii, wystarczy zrobic kilka pomiarów opadu na kilku dystansach i gotowe. A potem to już tylko damierz, odczyt z kalkulatora, poprawka. Oczywiście można sobie zrobić wiele profili dla kombinacji wiatrówka/luneta/śrut.
a w kieszeni - Sebenza
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”