HW40 - HW45

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Armi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Armi »

Nie słyszałem o zaołowieniu lufy na tyle żeby miała spowodować pogorszenie skupienia, raczej wręcz odwrotnie. Niemniej jednak dla świętego spokoju sam jednym nasączonym PKB następnie suchym kończę sezon :)
benekpe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 94
Rejestracja: 02 lipca 2008, 20:53
Tematy: 3
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: benekpe »

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem HW45 po tuningu w kalibrze 4,5mm. Wcześniej miałem dwa nowe egzemplarze HW40. 40-ka fajna, celna jednak za każdym razem pozostawał niedosyt... celny i przewidywalny aż do znudzenia - tak samo jak karabinek HW30 po tuningu u Waldka:-? Jak dotarła 45-tka, to po wyjęciu z pudełka dosłownie sczena mi opadła. Kawał zimnej stali robi wrażenie. Strzelanie nie jest już tak nudne, wymaga większego skupienia i zaangażowania - ten klocek nie wybacza błędów. ro***erducha totalna przy grillu na ogródku - puszkobójca totalny. Zastanawiam się nad dokupieniem dodatkowej większej lufy - 5,5mm. Większość czasu strzelam rekreacyjnie do puszek i butelek na krótkim dystansie ok. 10m - i nie ukrywam że większy kaliber na takim krótkim dystansie mocno mnie kusi.
Ktoś używa 45-tki w takim kalibrze? Jakie są Wasze wrażenia ze strzelania w takiej konfiguracji?
telli
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1319
Rejestracja: 06 grudnia 2004, 17:37
Tematy: 77
Lokalizacja: wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: telli »

To nie stal. Przyłóż magnes to się przekonasz.
Twinmaster competitor/Beeman P-17/Walther PPS+laser/CZ-75D compact+laser/ Sti DutyOne/Colt Combat Clasic/CZ200S+magazynek+dłuższy kartusz+pompka PCP Webley[FX].
benekpe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 94
Rejestracja: 02 lipca 2008, 20:53
Tematy: 3
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: benekpe »

Wiem, wiem - chciałem tylko podkreślić jaki fajny klocuszek czuje się w dłoni - już sama masa zmusza do respektu.
NRG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 28 października 2016, 19:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: NRG »

Posiadam nowego HW 45, pogoda jest jaka jest i strzelam bardzo mało (może z 4-5 razy strzeliłem), trochę smaru z niego tu i ówdzie lekko wycieka. Na czym polega w nim "dieslowanie"? tylko na tym że dymi mu z lufy po wystrzale? odrzut ma ale nie jest on szczególnie duży wbrew temu co wszędzie czytałem, nie dymi mu się z lufy po wystrzale. Gwarancję mam na niego roczną, nie chce jej tracić więc nie mam zamiaru obecnie go rozbierać, zresztą nie mam żadnego doświadczenia z tego typu rzeczami. Pytanie czy coś z nim w ogóle robić? przesmarować cokolwiek?
HW50S@Hogan+Hawke Vantage 3-9x40 AO:Mil Dot, HW45@Senio
rzabba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 109
Rejestracja: 03 stycznia 2015, 02:52
Tematy: 0
Lokalizacja: Żyrardów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: rzabba »

Dieslowanie polega na samoczynnym spalaniu resztek smaru będącym efektem nagłego sprężana. Tak jak w silnikach Diesla. Objawy dieslowania: inny odgłos wystrzału, dymek z lufy, zapach spalonego oleju. Konsekwencją detonacji przy wystrzale są skoki prędkości wylotowej śrutu czyli rozrzut góra dół i nadmierne zużycie elementów wiatrówki. Zwłaszcza uszczelki tłoka. Akurat HW45 jest znane z dwóch rzeczy. Ze skłonności do diesla i ze znikomego wpływu tych skłonności na twardą plastikową uszczelkę. Jeśli Twoje HW nie wydaje przy strzale takiego ostrego kapiszonowego trzasku i nie dymi jak zdmuchnięta świeca to nie ma się czym przejmować. Ja mam starego używanego, z niewiadomym przebiegiem (u mnie kika tysięcy) i non stop po strzelaniu w pomieszczeniu przed lufą jest strefa powietrza o zapachu przegrzanego oleju a raz na jakiś czas delikatnie zadymi. Generalnie rozbiórka HW45 jest dosyć trudna i może skończyć się uszkodzeniem uszczelki zadziorami w cylindrze. Na forum jest temat o rozbiórce i tuningu 45. Dosyć stary ale to nie jest nowa konstrukcja :).

Strzelaj, nic nie rób. Prędzej go zepsujesz nieumiejętnym dłubaniem. Sprężynę da się nasmarować pędzelkiem przez wycięcia na prowadnice ale to też bardzo rzadko bo przerobisz go na lokomotywę. Jedyną rzeczą systematycznie się zużywającą jest oring uszczelniający wylot z cylindra do lufy. Wizualnym objawem zużycia jest biały osad na ściankach "zamka" wokół wejścia do lufy. Świadczy o przedmuchach. Wizualny stan tego oringu jest złudny, u mnie nawet taki już troszkę poobdzierany potrafi trzymać szczelność a zdarzały się przedmuchy na wyglądającej ładnie uszczelce. Nie pamiętam wymiarów tego oringu ale na pewno są to jakieś milimetry z ułamkami i na pewno występuche w handlu jako standardowy oring a nie tylko jako uszczelka lufy HW45.

Edit: wymiary uszczelki lufy to 5,28 x 1,78mm.
Ostatnio zmieniony 29 października 2016, 08:43 przez rzabba, łącznie zmieniany 2 razy.
4,5mm, 9x19, 12x76, .223
VIS Lipno, Braterstwo.eu
NRG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 28 października 2016, 19:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: NRG »

Dziękuję za rady :) fajnie się strzela ale chyba brak mi umiejętności bo na tarczy mam rozrzut z około 30 metrów hehe :). Teraz zauważyłem że czasami potrafi dymnąć z lufy od strony wejścia śrutu. Z przodu przy wylocie nie dymi.
HW50S@Hogan+Hawke Vantage 3-9x40 AO:Mil Dot, HW45@Senio
ENowak
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 listopada 2016, 12:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re:

Post autor: ENowak »

Armi pisze:Albo śrut źle dobrany. 40-stka jest wybredna jeżeli chodzi o śrut.
Prosiłbym kolegów o rozwinięcie tej wypowiedzi. Jestem posiadaczem trabanta z gwintowaną lufą od kilkunastu dni i brak mi punktu odniesienia jeśli chodzi o śrut. Mam w garażu kilka rodzajów "lekkich" śrutów: Crosman Pointed, JSB Exact Expres Diabolo 4,52, KTK płaski, Gamo Pro hunter, Umarex Match. Najlepszy wydaje się ponadkalibrowy exact, ale może polecicie coś lepszego? Słyszałem że dobrze lata H&N Finale Match, ale to drogi śrut.
Awatar użytkownika
Armi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Re:

Post autor: Armi »

ENowak pisze:
Armi pisze:Albo śrut źle dobrany. 40-stka jest wybredna jeżeli chodzi o śrut.
Prosiłbym kolegów o rozwinięcie tej wypowiedzi. Jestem posiadaczem trabanta z gwintowaną lufą od kilkunastu dni i brak mi punktu odniesienia jeśli chodzi o śrut. Mam w garażu kilka rodzajów "lekkich" śrutów: Crosman Pointed, JSB Exact Expres Diabolo 4,52, KTK płaski, Gamo Pro hunter, Umarex Match. Najlepszy wydaje się ponadkalibrowy exact, ale może polecicie coś lepszego? Słyszałem że dobrze lata H&N Finale Match, ale to drogi śrut.
Jak chcesz z tańszych śrutów to KTK grzybek u mnie dobrze lata do rekreacji i do tarczy do 15 M też się sprawdzi. Płaski tarczowy KTK nie wiem nie testowałem. Exact 4,51 oraz 4,52 u mnie też dobrze lata tyle że szkoda kasy na tak drogi śrut do tego pistoletu zwłaszcza, że skupienie po przeważeniu porównywalne z KTK. Śrut KTK ma duży plus, po pierwsze cena po drugie jest twardy możesz go nosić w plecaku jeżdżąc na rowerze czy quadzie rzucać plecakiem a on zachowa swój kształt, exact po takim traktowaniu będzie do wyrzucenia :).. płaski HN próbowałem i nie latał najlepiej.
Próbowałem Crosmany i inne już nie pamiętam jakie i średnio latały. Także obstawiam KTK grzybek, będzie Pan zadowolony :))
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2016, 21:10 przez Armi, łącznie zmieniany 2 razy.
ENowak
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 listopada 2016, 12:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Re:

Post autor: ENowak »

Dzięki za odpowiedź. Zaskakująco dobrze sobie radzi Umarex Match, niezłe skupienie.
Armi pisze: Płaski tarczowy KTK nie wiem nie testowałem.
A ja sprawdziłem i jest lipa. Blokuje się w lufie, jest mocno nadkalibrowy, szkoda bo faktycznie wydaje się najtrwalszy na uszkodzenia przy transporcie. U mnie ten śrut odpada i ląduje na półce... Ciekawe czy z KTK grzybkiem byłoby podobnie...
Awatar użytkownika
Armi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: Armi »

z grzybkiem będzie na 90% dobrze.
NRG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 28 października 2016, 19:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: NRG »

Jak prawidłowo trzymać HW-45 oburącz? widzę po oddaniu około 700 strzałów że chwyt tutaj ma kolosalne znaczenie. Jaki jest najlepszy i najbardziej celny śrut do HW-45?
HW50S@Hogan+Hawke Vantage 3-9x40 AO:Mil Dot, HW45@Senio
rzabba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 109
Rejestracja: 03 stycznia 2015, 02:52
Tematy: 0
Lokalizacja: Żyrardów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: rzabba »

Najlepiej poszukaj i przećwicz chwyty dla broni palnej. Na celność najbardziej wpłynie powtarzalność chwytu a nie jego rodzaj. Jeśli chodzi o dobór śrutu, to poszukaj takiego z najlepszym skupieniem a jak już będziesz miał skupienie to doregulujesz przyrządy celownicze. Ja najwięcej strzelałem z Geco Diabolo płaskiego jeśli chodzi o tarczę. Do rozwałki przygrillowej tanio to KTK. Standardowo i uniwersalnie to JSB Exact grzybek.
4,5mm, 9x19, 12x76, .223
VIS Lipno, Braterstwo.eu
Awatar użytkownika
RSoldier
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1044
Rejestracja: 29 grudnia 2006, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: RSoldier »

krzycho1708
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 26 lipca 2016, 12:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW40 - HW45

Post autor: krzycho1708 »

Ja również dopiero uczę się 45-tki od 2 tygodni :D
Ale najwygodniej i co za tym idzie najcelniej strzela mi się trzymając pukawkę chwytem zwanym Clamshell-em (proste kciuki,tutaj link do filmiku instruktażowego: https://www.youtube.com/watch?v=DDIMXCFyZO8 ) a postawa z linka kol. RSoldier to coś ala francuska :D
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”