Montaż na AR-10 i sztucer

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Montaż na AR-10 i sztucer

Post autor: Matthius »

Od wczoraj jestem posiadaczem nowej lunety - DO Javelin.
Na razie jej przeznaczeniem będzie wyłącznie Tikka, ale marzy mi się zakup jakiegoś AR-10. Jestem jednak za biedny, aby od razu kupić drugą lunetę, więc przez jakiś czas oba karabiny będą zamiennie używać tej samej optyki.
I tu zaczyna się problem. Monoblok (Łuszczek / Recknagel / Comtessa itp) byłby optymalnym montażem dla sztucera, ale obawiam się, że zabrakłoby mu miejsca nad komorą zamkową AR-10.

Czy w przypadku AR-10 jedynym rozwiązaniem będzie montaż z offsetem?
https://www.optics-trade.eu/en/vortex-v ... mount.html

A może komuś udało się posadzić optykę na AR-10 z użyciem montażu monoblok?
https://sklep.hubertusprohunting.pl/t50 ... gen-2.html
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Montaż na AR-10 i sztucer

Post autor: SpaceDog »

Założyć da się wszystko i na wszystkim...
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie bez przymiarki. Wszystko zależy od odległości od oka (no i przy założeniu, że montaż (podstawa) nie będzie szerszy niż szyna na komorze uppera).
Ewentualnie możesz rozważyć pojedyncze pierścienie Spuhra czy bardzo dobre Optilok od Sako.
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na AR-10 i sztucer

Post autor: Matthius »

Z przymiarki odległość od oka wyniesie niecałe 10cm.
Monoblok ma długość 13cm. Jeżeli zamontowałbym w nim lunetę w taki sposób, aby przedni pierścień był na styk z wieżyczkami, to odległość od tylnego pierścienia do soczewki okularu wyniesie 9,5cm.
Jeśli się nie mylę, długość szyny nad komorą zamkową AR-10 wynosi około 22,5cm. Okular byłby więc "na styk" z rączką przeładowania. Kolba powinna bez problemu umożliwić złożenie się z okiem w odległości 10cm od rączki.
Ale to wszystko teoria, ciekaw jestem jak to wygląda w praktyce.
Osobna sprawa, czy offsetowy montaż z podstawą 7cm wytrzyma szarpanie optyką o wadze ponad 1kg...

Fajny patent z tym Dentlerem, dzięki.
Chodziło mi jednak raczej o odpowiedź na pytanie, czy nad komorą AR-10 będzie dość miejsca, aby posadzić tam dość długą lunetę bez montażu z offsetem. Patrząc na długość podstawy, to jest podobna do klasycznego monobloka.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
tribal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 09 grudnia 2009, 14:58
Tematy: 11
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na AR-10 i sztucer

Post autor: tribal »

Mam meostara R1 3-12x56 , wymiary znajdziesz w necie, przerzucam go na rużne karabiny z kolimatorami jak robię do nich nowe elaboracje. Montaż leupolda medium QRW. Była zamontowana również na tikka varmint, mieściła się nad lufą na 90%, nie pamiętam. Do Ar15 dokupiłem podwyższenie szyny ponieważ montaż był za niski, jakiś chinol bo docelowo też koli założę. Problemów ze składem nie mam, ale i dużo nie wymagam, rozwiązanie tymczasowe.
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na AR-10 i sztucer

Post autor: andwal »

Jesli zamierzasz przekładać lunetę na AR 10 to najlepszym rozwiązaniem nie drogim jest ten montaż cantilever z linku ,nie jest to super rozwiązanie bo na repetierze luneta będzie nieco wyżej nad lufą niż gdybyś zastosował niski montaż dwuczęsciowy lub niski monoblok które to znowu nie będą pasoować na AR bo okular lunety oprze się na szynie.Spuhr ma niskie montaże cantilever ale jak wiadomo cena jest wysoka. Ja mam ten z Kolby https://kolba.pl/product/34695,montaz-a ... k-ar-34-mm
https://www.opticswarehouse.co.uk/catal ... egory/593/
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na AR-10 i sztucer

Post autor: Matthius »

Andwal - masz rację, montaż typowo pod AR-10 może być mało komfortowy. Zrobiłem test z monetami i raczej będę szukać czegoś niższego.

Tribal, dzięki wielkie za pomysł z podwyższeniem. :)
To będzie chyba najlepsze rozwiązanie. Niski montaż jednoczęściowy na sztucer, a do AR-10 podwyższona szyna.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
just
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 01 lutego 2011, 23:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na AR-10 i sztucer

Post autor: just »

Podwyższona szyna może być też z przesunięciem:
https://www.alanrhone-store.com/product ... ts_id=1577
Tylko pytanie czy ma to jeszcze jakikolwiek sens ekonomiczny wybierając szynę dobrej jakości.
Pardini SP/HP, Glock 42, Glock 19, HK SP5K, HK MR223a3 11", SAKO TRG 22
mr.mmw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 11 marca 2020, 23:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na AR-10 i sztucer

Post autor: mr.mmw »

Możesz spróbować Scalarworksa https://scalarworks.com/shop/quick-deta ... s/leap-07/, w niskiej wersji odległość od szyny do podstawy tubusu 23mm (vs. Era Tac który podesłałeś ma 17,5mm) za to bardzo lekki (155g), całkiem sprawny system beznarzędziowego montażu na broń, jednak trzeba trochę się przyłożyć do tych pokrętełek. Na strzelnicy możesz sobie przekładać z jednej jednostki na drugą.
Mam go u siebie na AR10 pomimo monolitycznego uppera, na którym mógłbym zastosować montaż bez cantlivera.
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż na AR-10 i sztucer

Post autor: Matthius »

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Kupiłem wczoraj niski montaż ERA-TAC. Na sztucerze leży idealnie. Jednak pomimo minimalnego prześwitu, bez podniesienia baki się nie obejdzie. Ta luneta ma naprawdę monstrualny dzwon. Moim zdaniem obiektyw 56mm jest niepotrzebny, jeżeli ktoś strzela tylko za dnia.

Do tego zamawiam podwyższenie Picatinny.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”