Luneta na 300/600 metrów

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: strk »

To teraz ja zapytam.

Otóż miałem okazję strzelać z HK G3SG1 z optyką Hensoldt 6x42. Wspaniała broń i spust, trafia tam gdzie wycelujesz.
Co mnie zastanowiło, to optyka a w zasadzie zobrazowanie: otóż w tym celowniku obraz był generowany jakby tuż przy oku z niemal niewidoczną obwódką, bez efektu patrzenia w ciemną tubę. Jak zajrzałem do Vortex, to bieda i smutek: patrzysz w rurę, a obraz wydaje się być gdzieś tam z szeroką czarną obwódką (nie mam na myśli cienia powstającego w wyniku złego złożenia się do celowania).

Pytanie: który z dostępnych modeli optyki zapewnia takie zobrazowanie jak Hensoldt, przy założeniu że ma krzyż z BDC/siatką MOA w drugim planie i odkryte wieżyczki w MOA (przyzwyczaiłem się do takiego układu i mi odpowiada do zwalczania wrogich, papierowych celów).
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2019, 18:10 przez strk, łącznie zmieniany 2 razy.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
wooden
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2018, 06:56
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: wooden »

Spójrz jeszcze raz w tego Vortexa lub w inną lunetę z różną odległością oka od lunety. Może nie znajdziesz idealnie cienkiej oprawki, ale dobre ustawienie też ma wpływ na to jaki obrazek widzisz.
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2019, 18:47 przez wooden, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: strk »

Ja wiem, chodzi mi o takie coś:

celując obuocznie z Hensoldt widzę to tak:
Obrazek

a z Vortex, mniej więcej tak:
Obrazek

Niezależnie od pozycji względem okularu - Vortex daje obraz w głębi otoczony "czarnym" szerszym lub węższym.

Stąd moje pytanie.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: m2c »

A nie zmienia się to ze zmianą powiększenia?
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Spitfire24 »

Ja mam co prawda Deltę Stryker i Nightforce'a ale taki efekt jak pokazałeś przy Vortexie jest jak mam niewłaściwie ustawione oko względem lunety. Więc może jest coś nie tak z lunetą, jeżeli twierdzisz, że dobrze względem lunety jesteś ustawiony.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: strk »

Pojęcie eye relief nie jest mi obce, toteż chciałbym porównać czy u innych występuje takie wrażenie "patrzenia w tubę". Ponieważ w G3SG1 po prostu się złożyłem i... eureka!

W kwestii powiększenia to sprawdzę.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: kelvinpiotr »

Nie wiem o jakim Vortexie piszesz, ale ustaw powiększenie 6x tak jak w H i wtedy porównaj. Jeżeli w Vortexie masz najmniejsze powiększenie np. 15 razy to nie ma sensu porównywać . Weż biegówkę Vortexa któregoś Stike;a i ustaw też 6x . Będzie podobnie ;-)
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: strk »

Tani Voretx Diamondback :-?
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Volver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 09 marca 2009, 16:22
Tematy: 5
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Volver »

Pozwól, że wyjaśnię to zjawisko na tyle, ile je znam. Poza strzelectwem jestem także miłośnikiem optyki i lornetkoholikiem :mad: , udzielam się w tym niemałym środowisku i sporo się nauczyłem przez lata. To, co widzi Twoje oko to tzw. AFoV, czyli pole widzenia pozorne. Niektórzy określają to jako szeroki lub wąski obraz przed oczami, tubą czy tunelem. Sam tego nie lubię i w lornetkach jest to zauważalne oraz identycznie, jak przy optyce celowniczej, którą mam i używam od lat. Zjawisko złożone, wpływa na nie kilka czynników. Zatem, pierwsza zależność to geometria samego układu optycznego, w uproszczeniu - w pewnych kombinacjach powiększenia i średnicy obiektywu jest ono mniejsze lub większe. Kolejna to budowa okularu, którą ta geometria (ogniskowe soczewek) często narzuca w jego praktycznej konstrukcji (można zrobić zawsze doskonały okular, ale byłby często zbyt duży). Np. w lornetkach i lunetach 7x50 czy 8x56 dostrzega się efekt tuby - ponieważ AFoV zależy też od pola własnego okularu, a tutaj wynosi ono sporo mniej niż np.w 10x44 czy 10x35 - ok. 50 stopni vs. 65/70 stopni. Co dalej - sama budowa lunety. Jestem gorącym zwolennikiem lunet celowniczych o stałym powiększeniu. Zalety to poza wieloma innymi - także brak kolejnych układów optycznych (zoom), które powodują znowu wpływ na zależności ogniskowych i wtórnie - na wielkość AFoV. W nawet tańszych celownikach 6x42 czy 10x40/44 obraz jest wyraźnie "większy" bez tych "obwódek". Patrzyłem przez wiele lunet z wysokiej półki i ceny - i przy tych ze zmiennym powiększeniem efekt "tuby" był zauważalny. Różnicę zrozumie się spoglądając w 6x42 czy 10x44 - nawet niekoniecznie S&B. O zaletach "stałek" można sporo dyskutować. W moim przypadku strzelam do gongów i więcej niż 10x nawet na te 300/600 m nie potrzebuję - a mam pole widzenia, transmisję, ostrość w całym polu i kontrast oraz niezmienny ŚPT- to zasługa prostszego układu optycznego, a zatem mniejszej liczby soczewek i brak kolejnych ruchomych elementów, których obecność sumuje się z obecną przecież nawet w dobrych i drogich lunetach nieproporcjonalnością innych mechanizmów. Mam nadzieję, że nieco pomogłem. W razie czego - pytaj na PW.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: strk »

:124: to wiele wyjaśnia, już myślałem że wrażenie patrzenia przez tubę mam tylko ja.

A jaka jest minimalna odległość/dystans na której luneta o stałym 6x tworzy ostry, nierozmyty obraz?
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Volver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 09 marca 2009, 16:22
Tematy: 5
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Volver »

Powinno być ok od około 50 m. Sporo zależy od wieku i zdolności oka do akomodacji. Dla mnie wszelkie lornetki typu Steiner Sport Auto Focus są nieużyteczne, muszę kręcić okularami . W lunecie 6x będzie także ustawienie parallax free na 100 m. Pamiętaj, że regulacja ostrości krzyża, bo zapewne jej używasz, przy wadach wzroku może powodować nieostry obraz celu na większym dystansie - albo ostry krzyż albo cel, niestety. Ale to gdzieś powyżej 300 - 400 m o ile będzie na tak małym powiększeniu widoczne. Głębia ostrości powinna zniwelować te efekty.
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: SpaceDog »

Na amerykańskich forach można poczytać, że np. Schmidt&Bender PMII 5-25/56 ma taką obwódkę na powiększeniach od 5x do 7x (w porównaniach do NF 7-35/56) i że w NF to nie występuje - od razu jest pełne światło lunety (na powiększeniu od 7x).
Drugą sprawą może być wspomniany eye relief - czyli oko za daleko ale to już pewnie sprawdziłeś.
Volver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 09 marca 2009, 16:22
Tematy: 5
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: Volver »

Też o tym czytałem, S&B tuneluje, podobnie jak i inne lunety o zmiennym powiększeniu. Z tym, że nawet jeśli nie tunelują (w tym wypadku bardziej chodzi o zmianę wraz z powiększeniem "wielkości obrazu przy oku"), to pole pozorne widzenia bywa nawet w całkiem drogich lunetach wąskie. Czyli, pole widzenia wyrażone w stopniach, czy m/ 100m jest OK, jednak obraz w okularze wydaje "mały". To, jak pisałem, złożony problem. Zaskoczył mnie kiedyś Leupold VX III porządnym polem pozornym. Zakładamy oczywiście poprawny skład do broni, ER i takie tam...
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: SpaceDog »

Byłem pod ogromnym wrażeniem lunet Leupolda Mk.6 i Mk.8 prezentowanych 3 lata temu na EUSOSSie.
Aż dziwne i szkoda, że nie cieszą się większą popularnością i dostępnością w PL... No ale to już wina dystrybutora/importera.
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 373
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta na 300/600 metrów

Post autor: piotrjub »

Jarek W. mówił że testował te lunety ostatnio, mają być bardziej dostępne. Też był pod ich ogromnym wrażeniem.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”